Сертоліома сім`яників

Сертоліома – складається із сустеноцитів. Клінічно проявляється безболісним збільшенням яєчка, явищами фемінізації з гінекомастією. Ліве яєчко уражується частіше, розмір пухлини може досягати до 10 см. Зазвичай пухлина солідна, але описані пухлини із кістами та часточками, інкапсульована, на розрізі сіро-білого або жовтого кольору.

Мікроскопічна структура різниться як в межах однієї пухлини так і в різних пухлинах. Характерний широкий спектр клітин: від епітеліоподібних до веретеноподібних, що нагадують фіброму. Добре диференційована пухлина складається із сустеноцитів різної форми: від полігональної до високих призматичних, що утворюють трубочки або солідні ділянки. Клітини пухлини з еозинофільною, вакуолізованою цитоплазмою, округлим або овальним ядром із ніжною сіткою хроматину та маленьким ядерцем. Пухлина може мати трабекулярну будову: тяжі клітини різної ширини розташовані на гіалінізованій базальній мембрані. В пухлинах із переважанням стромальних елементів епітеліоподібні полігональні клітини з вакуолізованою цитоплазмою та інтенсивно пофарбованими ядрами формують острівки. Серед клітинних мас знаходять мікрофолікули та тільця Колл-Екснера (структура у вигляді розетки із оксифільною безструктурною гіалінізованою речовиною всередині). Слід пам’ятати, що у сім’янику, який не опустився, сім’яні канальці вкриті незрілими сперматоцитами або сустеноцитами. Таку картину при відсутності вузла та компресії оточуючих тканин не слід вважати пухлиною. Діагностика повинна бути комплексною, так як скупчення сустеноцитів та гландулоцитів спостерігають і в інших пухлинах та непухлинних ураженнях.

Клітини із еозинофільною вакуолізованою цитоплазмою. Інвазія клітин у кровоносну судину. Фарбування гематоксиліном та еозином. Х 100
Клітини із еозинофільною вакуолізованою цитоплазмою. Інвазія клітин у кровоносну судину. Фарбування гематоксиліном та еозином. Х 100

Злоякісні пухлини із сустеноцитів складають 10%. Критерії злоякісності відносні: це місцеве розповсюдження у капсулу, сітку яєчка, придаток або нижню частину канатику, інвазія у кровоносні судини. У чверті хворих на лейдигому з часом з’являється ще одна пухлина – семінома. Найчастіше пухлина метастазує у зачеревні та медіастинальні лімфатичні вузли, печінку, легені.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар