Лейдигома сім`яників

Лейдигома складається із гландулоцитів, частота реєстрації по різним даним від 1,6 до 3% всіх пухлин сім’яників. Клінічно проявляється гінекомастією, фемінізуючими ознаками, завчасним статевим розвитком тощо. Але описані випадки, коли гормональна активність відсутня. Макроскопічно яєчко збільшено або нормального розміру із чітко обмеженою пухлиною жовто-коричневого кольору із зернистою поверхнею.

Клітини із світлою цитоплазмою та світлими ядрами із 1-2 ядерцями. Фарбування гематоксиліном та еозином. Х 200
Клітини із світлою цитоплазмою та світлими ядрами із 1-2 ядерцями. Фарбування гематоксиліном та еозином. Х 200

Мікроскопічно пухлина складається із гландулоцитів різного ступеня зрілості. Переважають полігональні або шестигранні клітини з рясною еозинофільною зернистою або вакуолізованою цитоплазмою, що містить ліпіди. Ядра круглі із сітчастим хроматином та вираженими ядерцями. Іноді зустрічаються великі клітини з 1, 2 або декількома ядерцями. В пухлині можуть бути витягнуті веретеноподібні клітини із невеликими ядрами та еозинофільною зернистою цитоплазмою (різні стадії розвитку гландулоцитів). Виражений плеоморфізм клітин та мітотична активність не є показниками плохого прогнозу. Однією з патогномонічною ознакою пухлини є кристали Рейнке – паличкоподібні цитоплазматичні включення, які виявляються при фарбуванні по Массону та залізним гематоксиліном по Маллори. Клітини ростуть у вигляді тяжів, пучків, пластів, у більшості випадків мають чіткий «ендокринний» малюнок васкуляризації. Стома може бути як колагеновою, так і клітинною з ділянками кальцифікації.

Мітотична активність (вказано стрілками). Фарбування гематоксиліном та еозином. Х 400
Мітотична активність (вказано стрілками). Фарбування гематоксиліном та еозином. Х 400

Слід диференціювати пухлину від гіперплазії гландулоцитів, яка зазвичай має дифузний характер, клітини при цьому заповнюють та розтягують міжканальцевий простір без порушення або заміщення канальців. Характерні вузлові розростання гландулоцитів з відсутністю серед них канальців, здавлювання тканини яєчка по периферії. Також треба відкинути метастатичний рак та лімфосаркоми.
Близько 10% пухлин із гландулоцитів є злоякісними. Як і при інших ендокринних пухлинах єдиним критерієм злоякісності є наявність гістологічних ознак метастазів (інвазія у судини, розповсюдження на оболонки та/або придаток яєчка). Відмічено, що пухлини, які можуть метастазувати мають більш великий розмір, погано відмежовані, з ділянками некрозів.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар