Порушення обміну резервних жирів

Порушення обміну резервних або лабільних жирів призводить до виникнення стромально-судинних жирових дистрофій, які характеризуються збільшенням або зменшенням запасів нейтральних жирів у жировій тканині. Цей процес може бути загальним або місцевим.

Загальне ожиріння у собакиЗагальне ожиріння характеризується значним збільшенням кількості нейтральних жирів у жирових депо й відкладення їх у стромі різних органів. Причиною ожиріння можуть бути надмірна годівля, ослаблена м’язова діяльність, порушення функцій ендокринних залоз тощо. Ожиріння органів характеризується розростанням жирової тканини в стромі і атрофією паренхіматозних структур. Загальне ожиріння є зворотним процесом, але при змінах паренхіматозних елементів органа розвивається його функціональна недостатність.

Місцеве відкладання жиру – ліпоматоз – спостерігають на місці атрофованих або видалених органів і тканин.

Виснаження у собакиВиснаження або кахексія характеризується загальним зменшенням кількості жиру в жировій тканині. При цьому спостерігається просочування клітковини серозною рідиною (серозна атрофія жиру) або слизом (слизова дистрофія). Мікроскопічно в жировій тканині знаходять зморщені клітини, які містять мало, або зовсім не містять жиру, а в міжклітинній речовині відбувається накопичення серозної речовини або слизу. Тварини хворі на кахексію худі, підшкірна клітковина виявляється у вигляді тонкого прошарку буруватого кольору, очі запалі, шкіра суха, в’яла, живіт втягнутий, печінка, міокард в стані бурої атрофії. Підшкірна клітковина втрачає жир, зменшується в об’ємі, стає дряблою, вологою. У старих тварин, особливо у великої рогатої худоби і коней, незворотна атрофія жиру може супроводжуватись ущільненням клітковини і пов’язаним з розростанням сполучної тканини і темно-жовтим її забарвленням  внаслідок конденсації ліпохромів. Причинами виснаження можуть бути голодування, надмірна експлуатація тварин, хронічні інфекційні процеси, хронічні гастроентерити, рак, гормональні розлади, дисфункція залоз внутрішньої секреції.

Місцеве зменшення кількості жиру в жировій тканині (ліподистрофія) спостерігається в запальних вогнищах у підшкірній клітковині, що виникають при травмах та інфекціях.

При вогнищевій інфільтрації інтими артерій ліпідами та білками виникає таке хронічне захворювання як атеросклероз. Спостерігають атеросклероз при інфекційних і інвазійних хворобах, інтоксикаціях. Частіше реєструється у великої рогатої худоби і собак. В морфогенезі атеросклерозу розрізняють шість стадій:

  •  доліпідну – мукоїдне та фібриноїдне набухання інтими;
  • ліпідоз – вогнищева інфільтрація інтими холестерином, нейтральними жирами, білками;
  • ліпосклероз – розростання сполучнотканинних елементів інтими в ділянках відкладання й розпаду ліпідів;
  • атероматоз – розпад ліпідних мас і утворення вогнищ жиробілкового детриту;
  • утворення атероматозних виразок;
  • атерокальциноз.

Стінка судини стає крихкою і при підвищенні тиску відбувається її розрив. Атеросклероз супроводжується кровотечею, тромбозом, тромбоемболією, аневризмами, інфарктами.

Атеросклероз артерії

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар