Проліферативне запалення

Проліферативне запалення характеризується переважанням процесів проліферації, тобто розмноження клітинних і тканинних елементів і менш вираженими альтеративними та ексудативними змінами. Основними ознаками продуктивного запалення є утворення інфільтрату, який складається з макрофагів, лімфоцитів, плазматичних клітин та інших. Продуктивне запалення перебігає найчастіше хронічно. Розрізняють інтерстиціальне або проміжне і гранульоматозне проліферативне запалення.

Інтерстиціальний міокардит
Інтерстиціальний міокардит: у стромі міокарда поліморфно-клітинний інфільтрат, переважно з макрофагів, лімфоцитів, з домішкою плазматичних клітин, поліморфно-ядерних лейкоцитів, фібробластів. Відзначається склероз строми. Спостерігаються жирова і білкова дистрофія, некроз і апоптоз кардіоміоцитів, запальна гіперемія.

Інтерстиціальним запаленням називають таке запалення, яке характеризується утворенням вогнищевого або дифузного запального клітинного інфільтрату в стромі паренхіматозних органів. Інфільтрат може бути вогнищевим або дифузним. В паренхімі органів спостерігають дистрофічні та некротичні зміни.

Хронічне інтерстиціальне запалення завершується розростанням сполучної тканини і склерозом.

Гранульоматозне запалення характеризується утворенням гранульоми (вузлика). Гранульома — це вогнищева проліферація здатних до фагоцитозу клітин. Макроскопічно виявляють гранульоми в органах і тканинах різних за величиною у вигляді вузлів або прозорих утворень щільної консистенції сіро-білого кольору.

Міліарний туберкульоз легень
Міліарний туберкульоз легень: під плеврою і на розрізі видно множинні, дифузно розташовані, просоподібні, сіруватого кольору, щільної консистенції вогнища діаметром 0,1-0,2 см. Значно посилено сітчастий малюнок тканини легені (за рахунок розростання сполучної тканини – склерозу). Плевра місцями потовщена, з обривками спайок

Мікроскопічні зміни характеризуються залежно від зрілості гранульоми — в юних виявляють скупчення моноцитів і макрофагів навколо пошкоджених вогнищ із серозно-фібринозною або лейкоцитарною інфільтрацією. У більш зрілих гранульомах переважають зрілі макрофаги, епітеліоїдні клітини та гігантські клітини з багатьма ядрами.

Туберкульозна гранульома
Туберкульозна гранульома: у центрі гранульоми – вогнище казеозного некрозу (еозинофільного), оточений валом епітеліоїдніх клітін, лімфоцитами, макрофагами, з домішкою гігантських багатоядерних клітин Пирогова-Лангханса. Кровоносні і лімфатичні судини в туберкульозній гранулеме відсутні.
Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар