Інфекційний енцефаломієліт коней

Інфекційний енцефаломієліт коней – гостре інфекційне захворювання, яке проявляється вираженими симптомами енцефаліту і жовтяниці.

Патогенез. Зараження відбувається аліментарно, інтраназально і внутрішньошкірно. Вірус розповсюджується в організмі кров’ю, лімфою та нервовим стовбуром. Спочатку відбувається ураження печінки і системи мононуклеарних фагоцитів. Потрапивши в головний мозок вірус викликає його ураження.

Патолого-анатомічні зміни. При зовнішньому огляді виявляють травматичні пошкодження в ділянці голови та інших частинах тіла. Характерним для інфекційного енцефаломієліту коней є наявність жовтяниці. Склера очей, підшкірна клітковина, слизові та серозні оболонки, фасціїї та апоневрози забарвлені в жовтий колір. Під епі- і ендокардом, на слизовій оболонці носової порожнини, сечового міхура, шлунково-кишкового тракту, в капсулі селезінки знаходять дрібноплямисті і крапкові крововиливи. Лімфатичні вузли збільшені, почервонілі і соковиті на розрізі. Селезінка не змінена, іноді депігментована. Спостерігають альтеративний гепатит з масивним некрозом паренхіми печінки. Печінка може бути зменшена з гострими краями буро-коричневого кольору, а може бути збільшена, в’ялої консистенції із строкатим мозаїчним малюнком. Серце і нирки у стані зернистої дистрофії. Відмічають також гострий катаральний гастроентерит і завал товстого кишечника.

Диференціальна діагностика. Диференціюють інфекційний енцефаломієліт коней від сказу, ботулізму, бабезіозу.

При сказі знаходять порожній шлунок, венозну гіперемію, крововиливи і ерозії в слизовій оболонці шлунку, сухість серозних покривів, підшкірної клітковини і шкіри, загальний венозний застій. При сказі гістологічно відмічають негнійний лімфоцитарний енцефаліт у стовбуровій частині головного мозку, а також тільця Бабеші-Негрі в нейронах амонових рогів.

При ботулізмі спостерігають катарально-геморагічне запалення слизової оболонки тонкого кишечника, випадання язика з ротової порожнини, крововиливи в слизовій оболонці глотки, аспіраційну пневмонію, гангрену легень.

При бабезіозі відмічають ознаки септицемії, серозні набряки в підшкірній клітковині в ділянці підгруддя, живота, промежини.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар