Інфекційна агалактія овець і кіз

Мікоплазмози – група захворювань, які викликають поліморфний організм Mycoplasma. Це мікроорганізм, який займає проміжне положення між вірусами, бактеріями і найпростішими, що не має клітинної стінки. Мікоплазми можуть бути паразитами або сапрофітами.

Інфекційна агалактія овець і кіз – контагіозна хвороба овець і кіз, яка характеризується ураженням молочної залози, суглобів і очей.

Патогенез. Зараження відбувається через органи дихання або тралення, а також через дрібні рани на шкіри, особливо, на шкірі молочної залози та сосках. При інфекційній агалактії овець і кіз розвивається генералізований процес. Як результат дії секундарної інфекції можуть виникати гнійно-некротичні зміни в організмі.

Патолого-анатомічні зміни. Залежно від локалізації патоморфологічних змін розрізняють форми захворювання: маститна, суглобова, очна, змішана та спинномозкова.

Маститна форма спостерігається у лактуючих тварин і характеризується катаральним запаленням одної чи обох часток вимені. Уражені частки збільшені, ущільнені, шкіра на них напружена, на розрізі окремі часточки забарвлені в сірий, сіро-червоний, блідо-жовтий колір (строкатий малюнок). Міжчасточкова сполучна тканина набрякла. Молочні цистерни та ходи розширені, мають вигляд багатокамерних порожнин, заповнених вологою сирнистою масою або мутною рідиною. При довготривалому перебігу молочна залоза атрофується, на розрізі знаходять широкі прошарки щільної фіброзної тканини, серед яких розміщені порожнини з густим гноєподібним вмістом.

Суглобова форма характеризується серозно-фібринозним артритом. Суглоби збільшені, капсула потовщена, синовіальні оболонки гіперемійовані, вкриті фібрином. Іноді, на суглобових поверхнях виявляють невеликі ерозії, суглобові порожнини заповнені серозно-фібринозним ексудатом.

При очній формі спостерігають дифузний інтерстиціальний кератит або дифузний інтерстиціальний кератокон’юнктивіт.

Спинномозкова форма зустрічається дуже рідко, знаходять гіперемію та потовщення спинномозкових оболонок.

При всіх формах захворювання знаходять зміни в лімфатичній системі (серозні лімфаденіти), нирках (вогнищевий інтерстиціальний нефрит), селезінці (гіперплазія фолікулів).

Диференціальна діагностика. При диференційному діагнозу необхідно виключити інфекційний мастит овець та хламідіозний поліартрит овець.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар