Хвороба Ауєскі

Хвороба Ауєскі – гостре інфекційне захворювання ссавців, яке характеризується ураженням ЦНС, сильним свербежем, розчухами і прогризанням шкіри.

Патогенез. Тварини заражаються аліментарним і аерогенними шляхами, іноді через пошкоджену шкіру. У місці проникнення вірус розмножується та течією лімфи й крові розноситься по організму.

Патолого-анатомічні зміни:

  1. Розчоси шкіри і рвані рани і ділянці голови, кінцівок;
  2. Серозно-геморагічний набряк підшкірної клітковини в ділянці розчосів і ран;
  3. Серозне запалення лімфовузлів, що локалізуються неподалік від ран та розчосів;
  4. Гострий катаральний або геморагічний абомазит і ентерит;
  5. Гостра венозна гіперемія, набряк і крововиливи в головному мозку.

У свиней патологоанатомічні зміни залежать від віку тварини. У новонароджених плодів до 14-денного віку спостерігають:

  1. Крововиливи в слизовій оболонці дихальних шляхів, у плеврі, епікарді, нирках;
  2. Міліарні і субміліарні некрози у печінці, селезінці, мигдаликах;
  3. Серозний кон’юнктивіт і набряк повік;
  4. Серозний фарингіт, ларингіт і тонзиліт;
  5. Гострий катаральний гастроентерит.

У поросят у віці від 3 до 2 місяців знаходять геморагічний діатез, серозний кон’юнктивіт, набряк повік, серозний фарингіт, тонзиліт, гострий катаральний гастроентерит, гостра катаральна бронхопневмонія.

У підсвинків і дорослих свиней відмічають: серозний риніт; крупозно-дифтеритичний, виразково-некротичний ларингіт, фарингіт; виразково-некротичний тонзиліт; гостра катаральна бронхопневмонія; гострий катаральний гастроентерит.

При гістологічному досліджені в усіх відділах головного мозку спостерігають негнійний лімфоцитарний енцефаліт (лімфоцитарні периваскуліти, гліальні вузлики, дистрофія нейронів).

Диференціальна діагностика. Хворобу Ауєскі необхідно диференціювати від сказу, лістеріозу, а у свиней ще й від чуми та хвороби Тешена. При сказі відсутні розчоси, а в нервових клітинах виявляють тільця Бабеша-Негрі.

При лістеріозі в ЦНС розвивається гнійне запалення з локалізацією процесу у каудальній частині стовбура головного мозку, також відсутні розчоси шкіри. У свиней при лістеріозі відбувається ураження гортані, глотки й мигдаликів.

Чумою хворіють усі вікові групи свиней. Характерним є геморагічний діатез, геморагічний лімфаденіт, інфаркти в селезінці, крупозна пневмонія та специфічні зміни в товстій кишці.

При хворобі Тешена розвивається поліоенцефаломієліт поперекового відділу спинного мозку.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар