Ієрсиніоз (Yersiniosis)

Ієрсиніоз (Yersiniosis) – захворювання тварин і людини, що характеризується ураженням паренхіматозних органів, шлунково-кишкового тракту, репродуктивної системи, суглобів і очей. Збудник хвороби це бактерії роду Yersinia, різні види ієрсиній відрізняються за ступенем патогенності для тварин і людини та обумовлюють різний патогенез хвороби. Yersinia pseudotuberculosis викликає ієрсиніоз з характерними ознаками туберкульозу, тому цю форму захворювання називають ще псевдотуберкульозом. Yersinia enterocolitica є збудником кишкового ієрсиніозу.

Збудники потрапляють в організм аліментарним шляхом, але дуже швидко через лімфатичне та кровоносне русло розповсюджуються організмом та спричиняє одночасне ураження багатьох паренхіматозних органів у вигляді гнійно-некротичного запалення. Yersinia pseudotuberculosis виробляє токсини, що призводять до ураження нервової системи, серцевої і легеневої недостатності, порушення гемодинаміки. Yersinia enterocolitica в організмі продукує одразу декілька видів токсинів, тому патологічні зміни при уражені цим збудником відрізняються. Наслідком інтоксикації будуть зерниста і жирова дистрофії в паренхіматозних органах та гіперпластичні процеси в селезінці. Крім того, Yersinia enterocolitica здатна проникати та розмножуватись в клітинах, це обумовлює серозне ураження слизових оболонок шкт, дихальних шляхів, матки, серозне запалення кон’юнктиви, вух, вимені.

ПсевдотуберульозІєрсиніоз

Патолого-анатомічні зміни. При ієрсиніозі, що викликає Yersinia pseudotuberculosis у паренхіматозних органах знаходять множинні міліарні вузлики, що за своєю морфологією схожі на гранульоми з некрозом в центрі і гнійним розплавленням. Гранульоми знаходять у печінці, селезінці, легенях, нирках, м’язах. В лімфатичних вузлах також знаходять гранульоми на різних стадіях розвитку. При кишковому ієрсиніозі відмічають серозно-гнійний кон’юнктивіт, зовнішній серозний отит, геморагічний діатез і дерматит, серозно-катаральний мастит. Знаходять ознаки гострого катарально-геморагічного ентероколіту, абсцеси та некрози легень, печінки, селезінки, зернисту і жирову дистрофію печінки, селезінки, нирок, гострий гломерулонефрит, катарально-геморагічний ендометрит, серозний лімфаденіт, серозний артрит.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар