Метаплазія

Метаплазія – властивість тканин змінювати свій вид унаслідок пристосування їх до інших функцій шляхом переходу одного виду тканин в інший. Коли перехід клітин в інший вид проходить шляхом їх розмноження говорять про непряму або неопластичну метаплазію. Частіше непряму метаплазію спостерігають в епітелії та сполучній тканині. Перетворення епітелію часто проявляється у вигляді переходу призматичного в зроговілий плоский епітелій. Таку метаплазію спостерігають у дихальних шляхах при хронічному бронхіті, авітамінозі А, у вивідних протоках слинних залоз, молочній, щитоподібній залозах.

Метаплазія епітелію бронха. Забарвлення гематоксиліном і еозином: x100
У стінці бронха – вогнища метаплазії призматичного епітелію в багатошаровий плоский. У епітеліальному покриві також збільшено кількість келихоподібних клітин, відбувається десквамація війок у війчастих клітинах. У тканині відмічають: гіперемія, стаз, вогнищева і дифузна запальна лімфогістіоцитарна інфільтрація (ознаки хронічного запалення).

Перехід багатошарового незроговілого епітелію в циліндричний носить назву протоплазії. Метаплазія сполучної тканини з утворенням хряща і кісток розвивається в рубцях, у стінці аорти, пухлинах. Утворення хрящової та кісткової тканини настає внаслідок проліферації молодих клітин сполучної тканини, які диференціюються в напрямку хондро- і остеобластів.

Несправжня метаплазія – це зміна зовнішнього вигляду і форми клітин під впливом змінених умов. Наприклад, у переповнених фолікулах щитоподібної залози ущільнюється кубічний епітелій.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар