Контагіозна перипневмонія худоби

Мікоплазмози – група захворювань, які викликають поліморфний організм Mycoplasma. Це мікроорганізм, який займає проміжне положення між вірусами, бактеріями і найпростішими, що не має клітинної стінки. Мікоплазми можуть бути паразитами або сапрофітами.

Контагіозна перипневмонія худоби – контагіозне захворювання, яке характеризується фібринозним запаленням легень жуйних тварин.

Патогенез. Заражаються тварини через дихальний тракт. Збудник з легень розповсюджується бронхогенно і лімфогенно по перибронхіальній та міжальвеолярній сполучній тканині, чим спричиняє характерне фібринозне інтерстиціальне запалення легень. Ураження інтерстиціальної тканини провокує розгалуження легеневої артерії, венозних та лімфатичних судин, що спричиняє розлади кровообігу та вогнища некрозів. Навколо некрозів утворюється сполучнотканинна капсула, а некротизована тканина розплавляється. У секвестральній порожнині зберігається збудник

Патолого-анатомічні зміни. В легенях під плеврою виявляють поодинокі чітко окреслені ущільнені ділянки пневмонії. Надалі запальний процес поступово розповсюджується. Уражені ділянки або частки ущільнені, важкі, на розрізі мають строкатий малюнок. Окремі часточки в стані гіперемії і запального набряку, інші – в стадії червоної гепатизації, треті – в стадії сірої гепатизації. Міжчасточкові перегородки просякнуті серозно-фібринозним ексудатом та містять порожнини, що заповнені рідиною або желатиноподібною масою. Це лімфатичні судини. Виявляють тромбоз кровоносних та лімфатичних судин. Який в свою чергу зумовлює розвиток некрозів у ділянці запалення. З легень запальний процес розповсюджується та розвиваються серозно-фібринозний плеврит і перикардит. Серозно-фібринозне запалення спостерігають також у бронхіальних і середостінних лімфатичних вузлах. Вузли збільшені, набряклі, на розрізі виявляють жовтуваті осередки сухого некрозу. При хронічному перебігу хвороби серед ущільненої тканини знаходять одинокі або чисельні секвестри. Секвестри відокремлені товстою капсулою з гнійним прошарком. На плеврі та перикарді утворюються спайки.

Диференціальна діагностика. При диференційному діагнозу необхідно виключити пастерельоз і крупозну пневмонію незаразного походження.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар