Будова очного яблука

       Очне яблуко – bulbus oculi – безпосередньо сприймає світлові подразнення. Воно має кулясту форму, міститься в очній ямці (орбіті) і складається з оболонок, світлозаломлювальних середовищ, кровоносних судин і нервів. Очне яблуко має три оболонки, щільно з’єднані між собою: зовнішню – волокнисту, середню – судинну і внутрішню – сітківку.

Зовнішня (волокниста) оболонка

У ній є дві частини: передня – рогівка і задня – білкова оболонка, або склера.

Білкова оболонка займає 4/5 поверхні очного яблука. Вона товста, непрозора, щільна, білого кольору, утворена щільною волокнистою сполучною тканиною і має мало кровоносних судин. В її задній ділянці є решітчаста пластинка, через яку виходить зоровий нерв. Поблизу рогівки в цій оболонці є судинний канал, через який  відтікає рідина з камер очного яблука.

Середня (судинна) оболонка

Вона утворена пухкою волокнистою сполучною тканиною, містить міоцити, пігментні клітини і багато кровоносних судин.

У ній проходить густа сітка кровоносних судин. Вона поділяється на власне судинну оболонку, райдужну оболонку і війчасте тіло. Райдужною оболонкою називається передня частина судинної оболонки. У центрі райдужної оболонки є отвір – зіниця. У собаки вона кругла.

Колір ока залежить від пігменту райдужної оболонки. Війчасте тіло у вигляді пояска охоплює передній край білкової оболонки. До його складу входить війковий м’яз, і зв’язки, що з’єднують його з кришталиком. Коли війковий м’яз скорочується, зв’язки натягуються і змінюють форму кришталика.

Власне судинна оболонка  розміщена у задній частині очного яблука. Містить багато пігментних клітин і кровоносних судин, які формують поверхневе і глибоке сплетення. На внутрішній поверхні цієї оболонки, між сплетенням судин, є блискучий покрив, який має блакитний, зелений або синьо-зелений колір. Він здатний відбивати світло.

Внутрішня оболонка (сітківка)

Вона складається з передньої (сліпої) і задньої (зорової) частини.

Сліпа частина представлена двома шарами пігментних клітин, які вкривають задню поверхню райдужки та війчастого тіла. Зорова частина сітківки складається з шару пігментних клітин, які щільно прилягають до власне судинної оболонки і нервового шару (листка). Останній майже прозорий (за життя), містить нервові клітини, у тім числі й світлочутливі, гліоцити, нервові волокна, кровоносні судини і нещільно з’єднується з пігментним шаром. Пігментний шар, нервові клітини, гліальні клітини, нервові волокна нервового листка в цілому формують десять шарів зорової частини сітківки: пігментний, шар паличок і колбочок (фотосенсорний), зовнішній пограничний, зовнішній ядерний, зовнішній сітчастий, внутрішній ядерний, внутрішній сітчастий, гангліозний, шар нервових волокон і внутрішній пограничний.

        До світлозаломлювальних середовищ належить: рогівка, внутрішньоочна рідина, яка заповнює передню й задню камери очного яблука, кришталик і скловидне тіло. Вони забезпечують фокусування світлових променів на сітківку.

        Кришталик має вигляд двоопуклої лінзи, еластичний, за життя прозорий, не має кровоносних судин і нервів, з’єднаний з війчастим тілом підвішувальною зв’язкою кришталика. Остання фіксується до кришталика в ділянці його екватора. Зовні кришталик вкритий капсулою. Під капсулою (з передньої поверхні) знаходиться одношаровий плоский епітелій, який переходить у волокна, що утворюють кору і ядро кришталика. Кришталик є основним світлозаломлювальним середовищем і пасивною частиною акомодаційного апарату.

         Скловидне тіло заповнює простір очного яблука позаду кришталика і має спеціальну заглибину для нього. Воно складається з драглистої прозорої маси, яка містить 98 % водянистої рідини, що також заломлює світло, яке потрапляє потім на сітківку.

Схема будови очного яблука
1 – край верхньої повіки з віями і сальними залозами; 2 – кон’юнктива і кон’юнктивальний мішок; 3 – війчасте тіло і війкова частина сітківки; 4 – білкова оболонка; 4′ – решітчаста пластинка; 5 – власне судинна оболонка; 6 – нервовий шар сітківки; 7 – пігментний шар сітківки; 8 – зоровий нерв; 9 – диск зорового нерва; 10 – порожнина очного яблука зі скловидним тілом; 11 – кришталик; 12 – підвішуюча зв’язка кришталика; 13 – передня і задня камери очного яблука; 14 – райдужка; 15 – зіниця; 16 – рогівка
Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар