Гістологічна будова яєчників

Яєчник – парний орган, в якому розвиваються статеві клітини (яйцеклітини) і утворюються гормони.

Вони мають овальну форму. Їх довжина коливається від 0,5 до 2 см, а абсолютна маса становить 1 г. Розміри і абсолютна маса яєчників більші в молодих тварин ніж у старих. Вони розташовані в поперековій ділянці.

       На яєчнику розрізняють трубний і матковий кінці, брижовий і вільний краї, латеральну і медіальну поверхні. Трубний кінець краніальний – до нього прикріплюється лійка маткової труби, а матковий каудальний – до нього прикріплюється зв’язка яєчника, яка з’єднує його з рогом матки. Брижовий край розташований дорсально. До нього прикріплюється брижа яєчника, яка є латеральним листком широкої маткової зв’язки. Вільний край яєчника протилежний брижовому.

       Зовні яєчник вкритий простим кубічним епітелієм, який розташований на білковій оболонці. Під білковою оболонкою знаходиться кіркова речовина яєчника, а в його центрі – мозкова речовина.

       У кірковій речовині знаходяться фолікули різної зрілості (примордіальні, первинні, вторинні, третинні) в яких міститься один або декілька первинних овоцитів (період росту, розвитку яйцеклітини), атретичні фолікули, жовті та білуваті тіла. По мірі дозрівання фолікули з первинними овоцитами зміщуються до поверхні яєчника. Зрілі фолікули називають третинними (граафові пухирці). Вони кулясті і мають значні розміри. Утворені стінкою (текою) і порожниною, яка заповнена фолікулярною рідиною. Локально на внутрішній поверхні цього фолікула розташований яйценосний горбок (їх може бути декілька), який утворений овоцитом і фолікулярними клітинами. Стінка зрілого фолікула та білкова оболонка, що прилягає до нього руйнуються і фолікулярна рідина з овоцитом виходять з фолікула. Цей процес називають овуляція. Порожнина фолікула, з якого відбулася овуляція заповнюється кров’ю – утворюється червоне тіло (геморагічне), яке перетворюється на жовте тіло.

Жовте тіло – це тимчасова ендокринна залоза, яка продукує гормон прогестерон, який тормозить розвиток інших фолікулів.

Цікавий факт. Найкраще розвинене жовте тіло у вагітних тварин.

Воно редукується після закінчення вагітності та якщо вона не настала. Замість жовтого тіла формується білувате тіло, яке з часом зникає. Не всі фолікули досягають зрілості. Частина з них руйнується, внаслідок чого утворюються атретичні фолікули, які з часом теж зникають.

      Мозкова речовина розташована в центрі яєчників. У ній знаходиться багато кровоносних і лімфатичних судин, нервів та ендокринних клітин, які продукують гормони естрогени.

FAQ

Яка гістологічна будова яєчника?

Кора покрита зовні шаром зародкового епітелію. У стромі сполучної тканини медули є кровоносні та лімфатичні судини, а також нервові волокна.

В якому гістологічному шарі яєчника знаходяться фолікули?

Яєчник має кору, в якій знаходяться фолікули яєчника, і високосудинну медулу з звивистими артеріями, званими гелікринними артеріями. Ооцити оточені епітеліальними клітинами та утворюють фолікули.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар