Африканська чума свиней

Африканська чума свиней – висококонтагіозне захворювання, яке характеризується гарячкою, геморагічним діатезом, запальними та некротично-дистрофічними змінами в паренхіматозних органах.

Патогенез. Збудник потрапляє до організму через органи травлення, дихання, пошкоджену шкіру та слизові оболонки. Репродукція вірусу відбувається в лімфоїдній і мієлоїдній тканинах органів імунної системи, ендотеліоцитах кровоносних і лімфатичних судин, макрофагах системи мононуклеарних фагоцитів. Внаслідок некрозу ендотеліальних клітин мікроциркулярного русла підвищується проникність судин, розвивається гіперемія, тромбоз, множинні крововиливи

Патолого-анатомічні зміни. Слизові оболонки ротової та носової порожнин набряклі, з крововиливами, темно-червоного кольору, просякнуті серозно-геморагічним ексудатом. Шкіра вух, шиї, черева, кінцівок, навколо очей, підщелепового простору, навколо вагіни, на мошонці, хвоста  темно-червоного або багрянцево-синього кольору з петехіями та екхімозами. Знаходять серозно-геморагічний кон’юнктивіт. Лімфатичні вузли збільшені чорно-червоного кольору, на розрізі мають мармуровий малюнок. У грудній та черевній порожнинах виявляють серозно-фібринозний ексудат. На епікарді виявляються нитки фібрину, під епікардом та ендокардом знаходять крапкові та плямисті крововиливи. Селезінка збільшена, кровонаповнена, під капсулою виявляють крапкові та плямисті крововиливи. Легені не спадаються, повнокровні, темно-червоного кольору з синюшним відтінком, збільшені в об’ємі та масі. Часточкова та міжчасточкова сполучна тканина просякнута серозно-желатинозним випотом і має вигляд прозорих драглистих тяжів. Відмічають серозно-геморагічний гастроентерит та уроцистит. Печінка повнокровна, збільшена в об’ємі, на розрізі нагадує мускатних горіх.

Диференціальна діагностика. Диференціюють африканську чуму свиней від класичної чуми, бешихи, пастерельозу.

При класичній чумі менш виражений геморагічний діатез, поверхня розрізу лімфовузлів мармурова, інфаркти у селезінці, катарально-гнійні кон’юнктивіти. При класичній чумі гістологічно знаходять негнійний лімфоцитарний енцефаломієліт.

При септичній формі бешихи відмічають серозний дерматит, серозно-геморагічний гломерулонефрит. Враховують вік тварин, на бешиху хворіють свині певного віку (до 12 місяців).

При набряковій формі пастерельозу знаходять серозні набряки підшкірної клітковини в ділянці голови, шиї, підгруддя: при грудній – крупозну пневмонію з некрозами. При бешисі немає змін у селезінці, лімфаденіт серозний.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар