Світлова мікроскопія

Гістологічні препарати вивчають мікроскопічними методами за допомогою спеціальних приладів – мікроскопів. Звичайна світлова мікроскопія призначена для вивчення пофарбованих препаратів на предметних стеклах.

З чого складається мікроскоп

Мікроскоп складається із оптичної системи та механічної частини.

Оптична система мікроскопа

Оптична система призначена для збільшення зображення предмета. Вона складається зі збільшувальної (об’єктив і окуляр) та освітлювальної систем (дзеркало і конденсор з ірисовою діафрагмою та відкидною лінзою).

Об’єктив – це система лінз, вмонтованих у трубку. Використовуються об’єктиви зі збільшенням х5, х9, х10, х20, х40, х60, х90. Об’єктиви малого збільшення (х5, х8, х9) застосовуються для попереднього огляду препарату; об’єктиви середнього збільшення (х20, х40, х60) – для вивчення великих клітин мікроорганізмів; об’єктиви великого збільшення (х90) – імерсійні — для вивчення внутрішніх структур клітин.

Окуляр служить для збільшення зображення, отриманого від об’єктива. Звичайно окуляри мають збільшення х7, х10 і х15. Збільшення об’єктива й окуляра наводиться на їх оправі. Загальне збільшення мікроскопа дорівнює добутку збільшень окуляра та об’єктива.

Освітлювальний пристрій складається із дзеркала і конденсора. Дзеркало має плоску та ввігнуту відбиваючі поверхні. Звичайно при роботі дзеркало повернено до світла плоскою стороною. Конденсор складається із двох лінз. Лінзи збирають паралельні промені світла, відбиті від дзеркала, в один пучок у площині досліджуваного препарату. Конденсор закріплено на кронштейні, і він може рухатися вгору і вниз із допомогою ручки. На нижній частині конденсора знаходиться ірисова діафрагма, із допомогою якої регулюється інтенсивність освітлення препарату. Пучок променів від джерела світла потрапляє на дзеркало, відбивається через діафрагму конденсора, проходить крізь неї, далі – через досліджуваний препарат і нарешті потрапляє в об’єктив. Об’єктив дає збільшене зображення препарату в площині окуляра.

Механічна частина мікроскопа

Механічна частина мікроскопа складається із основи та тубусотримача, на якому закріплено предметний столик, кронштейн конденсора та дзеркало. У верхній частині знаходяться головка для насадки з окуляром і револьвер із об’єктивами. Предметний столик служить для закріплення на ньому досліджуваного препарату. Фокусування здійснюється при переміщенні тубуса з допомогою механізму, що приводиться в рух двома гвинтами – макрометричним і мікрометричним.

Світловий мікроскоп

Підготовка мікроскопа до роботи.

Спочатку слід поставити об’єктив з малим збільшенням і при цьому збільшенні встановити найкраще освітлення, що досягається регулюванням положення дзеркала, конденсора та діафрагми.

При огляді незафарбованих препаратів застосовується звужена діафрагма та опущений конденсор; при огляді зафарбованих препаратів – відкрита діафрагма і піднятий конденсор.

Потім препарат слід розмістити на предметному столику мікроскопа, під об’єктив і закріпити. Об’єктив опускають із допомогою макрометричного гвинта так, щоб він майже торкнувся предметного столика. Слід повільно покрутити макрогвинт проти часової стрілки до появи чіткого зображення препарату.

Після цього потрібно навести різкість мікрометричним гвинтом. Слід установити об’єктив із середнім збільшенням (х20, х40 або х60).

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар