Мікоплазмози – група захворювань, які викликають поліморфний організм Mycoplasma. Це мікроорганізм, який займає проміжне положення між вірусами, бактеріями і найпростішими, що не має клітинної стінки. Мікоплазми можуть бути паразитами або сапрофітами.
Респіраторний мікоплазмоз птиці – хронічна контагіозна хвороба птиці, яка характеризується ураженням органів дихання, полісерозитами, запальними процесами суглобів і сухожилків, виснаженням і втратою продуктивності.
Патогенез. Зараження відбувається через інкубаційне яйце. Мікоплазми потрапляють у яйце в період його формування в яєчнику і проходження по яйцепроводу. Збудник потрапляє на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та спричиняє гіперсекрецію слизу, дистрофію і десквамацію клітин респіраторного епітелію. Розвивається проліферація клітин лімфоїдно-гістіоцитарного ряду. Далі збудник надходить у кров та розноситься по всьому організму. У патогенезі респіраторного мікоплазмозу велике значення має змішана інфекція та імунізація птиці вакцинами. Респіраторний мікоплазмоз птиці може ускладнюватися ешерихіями, польовими штамами інфекційного бронхіту, псевдочуми, інфекційного ларинготрахеїту, віспи, паразитарною інвазією.
Патолого-анатомічні зміни. Основні зміни знаходять у респіраторних органах. Слизова оболонка носової порожнини і синусів набрякла, гіперемійована, вкрита змутнілим слизом. Гортань та трахеї також набряклі і містять велику кількість слизу, можуть бути невеликі плівки фібрину, іноді фібринозно-казеозні згустки закупорюють гортань. Легені збільшені в об’ємі, ущільнені, з чітко окресленими численними блідо-сірими вогнищами некрозу різної величини. Стінки повітроносних мішків потовщені, помутнілі, сам мішок заповнений фібринозно-некротичними масами. Іноді фібринозно-некротичні маси можно віднайти на капсулі печінки та очеревині. Печінка при цьому гіперемійована, в’ялої консистенції, з сіруватим відтінком, з вогнищам некрозу. Нирки набухлі, гіперемійовані, збільшена селезінка, у залозистому шлунку і кишках відмічають катаральне запалення. Гістологічно крім описаних характерних змін спостерігають гіперпластичне розростання епітелію, в результаті чого утворюються папіломатозні вирости, або ріст клітин відбувається вглибну, створюючи суцільний пласт. Який нагадує багатошаровий епітелій.
Диференціальна діагностика. При диференційному діагнозу необхідно виключити колісептицемію, аспергільоз, інфекційний ларинготрахеїт, бронхіт, авітаміноз А.