Проліферативне запалення характеризується переважанням процесів проліферації, тобто розмноження клітинних і тканинних елементів і менш вираженими альтеративними та ексудативними змінами.
Ознаки продуктивного запалення
Основними ознаками продуктивного запалення є утворення інфільтрату, який складається з макрофагів, лімфоцитів, плазматичних клітин та інших. Продуктивне запалення перебігає найчастіше хронічно. Розрізняють інтерстиціальне або проміжне і гранульоматозне проліферативне запалення.
Інтерстиціальне запалення
Інтерстиціальним запаленням називають таке запалення, яке характеризується утворенням вогнищевого або дифузного запального клітинного інфільтрату в стромі паренхіматозних органів. Інфільтрат може бути вогнищевим або дифузним. В паренхімі органів спостерігають дистрофічні та некротичні зміни.
Хронічне інтерстиціальне запалення завершується розростанням сполучної тканини і склерозом.
Гранульоматозне запалення
Гранульоматозне запалення характеризується утворенням гранульоми (вузлика). Гранульома — це вогнищева проліферація здатних до фагоцитозу клітин. Макроскопічно виявляють гранульоми в органах і тканинах різних за величиною у вигляді вузлів або прозорих утворень щільної консистенції сіро-білого кольору.
Мікроскопічні зміни характеризуються залежно від зрілості гранульоми — в юних виявляють скупчення моноцитів і макрофагів навколо пошкоджених вогнищ із серозно-фібринозною або лейкоцитарною інфільтрацією. У більш зрілих гранульомах переважають зрілі макрофаги, епітеліоїдні клітини та гігантські клітини з багатьма ядрами.