Паренхіматозні білкові дистрофії

Диспротеїнози або білкові дистрофії розрізняють паренхіматозні (клітинні), стромально-судинні (мезенхімні) та змішані.

За розповсюдженням вони можуть мати загальний або місцевий характер. Паренхіматозні білкові дистрофії супроводжуються зміною фізико-хімічного стану білків та появою в цитоплазмі включень білкової природи (зерниста та гіаліно-краплинна дистрофія) або нерівномірним накопиченням продуктів обміну білка у тканинах (рогова дистрофія), це може поєднуватись з розладом водно-електролітного обміну в цитоплазмі клітини й зміною колоїдно-осмотичного тиску (гідропічна дистрофія).

Зерниста, гіаліно-краплинна та гідропічна дистрофії є послідовними стадіями пошкодження клітини та завершуються тотальним некрозом клітини.

Зерниста дистрофія

Зерниста дистрофія нирок

Зерниста дистрофія характеризується накопиченням у цитоплазмі клітин зерен білкової природи. Найчастіше зерниста дистрофія трапляється в м’язі серця, нирках та печінці.

Макроскопічно орган збільшений у розмірах та масі, консистенція органа м’яка, поверхня розрізу без блиску з тьмяним відтінком.

Гістологічні ознаки характеризуються набуханням і нерівномірним збільшенням об’єму епітеліальних клітин та м’язових волокон, цитоплазма непрозора, у ній знаходять різні за розміром зерна.

Електронно-мікроскопічно виявляють набухання мітохондрій, канальці цитоплазматичної сітки розширені та містять дрібнозернистий матеріал. Зерниста дистрофія має зворотній характер і після усунення причин настає відновлення структури й функції клітини.

Гістологічний висновок повинен враховувати комплексну оцінку, так як зернистість цитоплазми може бути пов’язана з функціональною особливістю органа, з посиленим білковим обміном, з внутрішньоклітинною регенерацією тощо.

Гіаліно-краплинна дистрофія

Гіаліно-краплинна дистрофія характеризується появою однорідних гіалінових краплин білкової природи. Найчастіше ця дистрофія спостерігається у нирках.

Макроскопічно орган не має характерних ознак і залежить від особливостей перебігу хвороби. Мікроскопічно в цитоплазмі клітин виявляють еозинофільні гранули, які можуть зливатися між собою й заповнювати всю цитоплазму. Також спостерігають набухання ядра, зменшення вмісту хроматину, ядро може мати вигляд пухирця, заповненого рідиною.

Електронно-мікроскопічно виявляють накопичення гіалінових мас, вакуолі і розпад органел.

Гіаліно-краплинна дистрофія це незворотній процес, який завершується некрозом клітини.

Гідропічна дистрофія

Гідропічна дистрофія характеризується появою в цитоплазмі вакуолей, заповнених прозорою рідиною.

Цей вид дистрофії найчастіше зустрічається в:

  • епітелії шкіри,
  • канальців нирки,
  • гепатоцитах,
  • нервових клітинах,
  • м’язових волокнах.

Ззовні органи і тканини не змінені, рідко відмічають набряк. При мікроскопічному дослідженні виявляють вакуолі з цитоплазматичною рідиною. Цитоплазма може бути заповнена великою кількістю мікровакуолей або бути розрідженою і нагадувати балон з водою, в якому плаває ядро.

Електронно-мікроскопічно спостерігають розширення канальців цитоплазматичної сітки, набряклі мітохондрії з ознаками розпаду. Гідропічна дистрофія є незворотнім процесом.

Мікроскопічно гідропічна дистрофія схожа на жирову дистрофію або змінену жирову тканину, а також на тканини з посмертними змінами. Для диференціації застосовують гістохімічні методи дослідження.

Рогова дистрофія

Рогова дистрофія характеризується надлишковим утворенням кератиногіаліна в зроговілому епітелії або утворенням рогової речовини там, де в нормі її немає. Різновидами рогової дистрофії є:

  • гіперкератоз,
  • іхтіоз,
  • акантоз,
  • лейкоплакія,
  • паракератоз.

Гіперкератоз

Гіперкератоз – надлишковий розвиток та зроговіння епідермісу шкіри. Прикладом гіперкератозу є сухі мозолі та утворення рогової речовини в ділянках запалення шкіри при інфекційних хворобах (короста, стригучий лишай тощо).

Гиперкератоз и паракератоз

Мікроскопічно спостерігають потовщення епідермісу внаслідок нашарування рогової речовини.

Іхтіоз

Іхтіоз – гіпертрофія рогового шару епідермісу у новонароджених, шкіра покривається сірими роговими утворами, що нагадують риб’ячу луску або панцир черепахи. Тварини с таким ураженням не живуть.

Акантоз

Гиперкератоз (ихтиоз)

Акантоз – гіперплазія остистих клітин і видовження епітеліальних відростків при запальних процесах шкіри. Найчастіше зустрічають у коней і собак.

Макроскопічно на шкірі під пахвою та у ділянках підгруддя і живота спостерігають сіро-сині або коричнево-чорні безшерстні згрубілі плями.

Мікроскопічно виявляють меланобласти (клітини з високим вмістом меланіну).

Лейкоплакія

Лейкоплакія – зроговіння слизових оболонок, що виникає при запальних процесах, авітамінозі А. На слизових оболонках утворюються білувато-сірі потовщення різних розмірів.

Паракератоз

Паракератоз – патологічне зроговіння. Макроскопічно роговий шар потовщений, крихкий, покритий роговою лускою.

Мікроскопічно виявляють атрофію зернистого шару. Рогова дистрофія має зворотній характер.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар