Інфаркт – некроз ділянки органа, що виникає внаслідок припинення доступу крові. Закупорка просвіту артерії тромбом, емболом або довготривалий спазм судин призводить до порушення кровообігу в ділянці, яку живить ця судина та виникнення ішемії. У ділянці ішемії розвивається гіпоксія, порушуються обмінні процеси і настає змертвіння тканини – інфаркт. Величина інфаркту залежить від діаметра закупореної артерії, консистенція – від різновиду некрозу, що розвивається, а форма – від будови органу. В органах з магістральним типом розгалуження артерій (нирки, селезінка, легені) інфаркти мають конусовидну форму, вершина конуса звернена до місця закупорки судини. На поздовжньому розрізі такі інфаркти мають вигляд трикутника. В органах з розсипним або змішаним типом розгалуження артерій (серце, мозок, кишки) інфаркти мають неправильну форму. Залежно від зовнішнього вигляду розрізняють три види інфарктів: анемічний, геморагічний та анемічний з геморагічним пояском.
Анемічний або білий інфаркт має вигляд сірувато-білої або біло-жовтої ділянки некрозу, яка виникла внаслідок повного припинення кровопостачання. Макроскопічно і мікроскопічно анемічні інфаркти мають всі ознаки сухого, коагуляційного некрозу.
Геморагічний або червоний інфаркт – це мертва ділянка просякнута кров’ю, що виникла внаслідок припинення надходження артеріальної крові. Геморагічний інфаркт пов’язаний з венозним застоєм. На розрізі геморагічний інфаркт темно-червоного кольору, його поверхня волога, рисунок органа стертий. Під мікроскопом видно сильно розширені й переповнені кров’ю дрібні судини, геморагічну інфільтрацію та набряк сполучнотканинної строми органа. У випадку швидкого здавлювання або тромбозу венозних судин розвивається геморагічний інфаркт з анемічним кільцем, що утворюється на місці перекручування чи ущемлення тканини (застійний інфаркт).
Анемічний інфаркт з геморагічним пояском або змішаний утворюється в тих випадках, коли спазм судин по периферії інфаркту швидко зникає, судини по краю ділянки інфаркту розширюються, переповнюються кров’ю і виникає стаз. Невеличкі вогнища ішемічного некрозу піддаються автолізу, розсмоктуються і настає повне відновлення структури тканини. Частіше процес завершується організацією інфаркту й утворенням рубця. Якщо в інфаркт проникають гноєтворні бактерії, то на його місці утворюється абсцес.