«Немає такої науки, як судово-ветеринарна експертиза, – сказав на одному із засідань Державної екзаменаційної комісії почесний професор неіснуючого вже Національного аграрного університету Павло Петрович Достоєвський, – це все філософія!» Як можна не погодитись із такою поважною людиною? Павло Петрович нагороджений 7 медалями, удостоєний почесного звання заслуженого працівника сільського господарства України, автор понад 100 науковий праць,має орден «Знак пошани», він є заступником генерального директора «Укрзооветпромпостач». Велика людина. А хто така я? Ніщо у порівнянні з ним, але я маю нахабство стверджувати, що судово-ветеринарна медицина має право на існування. Все частіше ми чуємо про різноманітні судові справи з участю ветеринарних спеціалістів. Десь відбулось незаконне полювання, в іншому місці не виконані належні протиепізоотичні заходи, десь випустили недоброякісну продукцію, а той лікар по недбалості вбив свого пацієнта. У подібних випадках лікар губиться, його ніхто не вчив юридичним засадам експертизи, не розповідав про обов’язки та права, більшість навіть не знає яким чином провести експертизу, щоб довести свою правоту. Нажаль, для Павла Петровича, який все життя займав керуючі посади, це все лише філософія!
Судово-ветеринарна експертиза вважається частиною ветеринарної медицини. Її завданням є не лише визначення причин загибелі тварини або її захворювання, а й встановлення причинного зв’язку між цими фактами та створеними несприятливими умовами. Хто і як створював ці умови? Чи дотримувалися конкретні особи вимог ветеринарних та інших правил? Чи не загрожують дії конкретної особи життю та здоров’ю інших? Цю всю «філософію» і намагається з’ясувати судово-ветеринарна медицина. Сучасна судова ветеринарія повинна визначити чіткі критерії, за якими необхідно шукати істину у різноманітних ситуаціях, що стосуються праці лікаря ветеринарної медицини.
У рамках вивчення основних положень судової експертизи, студентам розповідають основні засади такої науки, як деонтологія. Це вчення про етику ветеринарних працівників, принципи поведінки персоналу ветеринарної медицини, спрямовані на максимальну ефективність лікувально-профілактичної роботи. Нажаль і ця галузь деякими поважними людьми, що займають керівні посади, вважається не потрібною, а на засіданнях Державних комісій можна почути думки про те, що лікарських помилок взагалі не існує.
Судова експертиза — це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства. Об’єктами дослідження судової експертизи є речові докази, у разі ветеринарної експертизи це можуть бути трупи тварин, які загинули або були вимушено забиті, хворі тварини, продукти тваринного походження. Також експертизі піддаються різні документи, зокрема акти розтину трупів тварин. Судово-ветеринарну експертизу може здійснювати тільки фізична особа, що має кваліфікацію лікаря ветеринарної медицини.