Сказ у собак, симптоми, лікування та профілактика

Сказ у собак

Актуальність питання сказу залишається найбільш небезпечним для сьогодення в усьому світі. Адже сказ поширений у всьому світі і головна його небезпека- це летальність, оскільки лікування ще не розробили.

Що таке сказ?

Сказ – це гостре вірусне захворювання всіх теплокровних ссавців у тому числі і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (Rabies virus), який викликає гостре ураження головного мозку та викликає в ньому незворотні зміни.

Ураженню вірусу сказу підлягають усі види тварин:

  • диких: лисиць, вовків, єнотів, ведмедів, кабанів, їжаків, білок, зайців тощо;
  • сільськогосподарських: коней, ослів, корів, овець, кіз, свиней, кролів тощо;
  • домашніх собак, котів, хом’яків тощо;
  • птахів: диких та сільськогосподарських;
  • людини.

Причини прояву сказу у собак

Найчастіше причиною сказу у собак – є укус хворої тварини, подряпини, та потрапляння контамінованого збудника сказу через слину на слизові оболонки.

Доведено, що найпоширенішим способом зараження собак є, те що коли невакциновану тварину вивозять на природу і вона заражається від інфікованих їжаків.

Інкубаційний період захворювання сказу собак

Інкубаційний період триває від 9 днів до кількох місяців. Це залежить від того, в якому місці вкусили собаку, оскільки існує правило, чим ближче до голови, ти захворювання буде проявлятись швидше та інкубаційний період скорочується. А також від імунітету та віку тварини, величини рани, адже чим глибша рана, тим більше збудника зі слиною туди потрапило.

Потрапивши в організм, вірус фіксується на нервових клітинах, починає розмножуватись і просувається по нервових клітинах до спинного мозку і згодом у головний мозок. Також вірус сказу може поширюватись у кровотоці, що підтверджує зараження плодів сказом під час зараження.

Вірус, який розмножився, по нервових волокнах потрапляє у слинні залози і виділяється із слиною, і його можна дослідити у слині вже на 10 день зараження собаки до перших проявів клінічних ознак.

Класифікація форм сказу та симптоматика

Найголовніший симптом сказу – це зміна поведінки собаки!

Тварина, яка була спокійною, стає агресивною і навпаки. Тварині стає властивим поїдати неїстівні предмети.

Проте важливо пам’ятати, прийнято виділяти 5 основних форм сказу

  1. Буйна – триває короткий період протягом 6 днів і проходить  три стадії, які поступово переходять одна в одну. Перша стадіяпродромальна (меланхолійна) – у собаки незначні зміни у поведінці, вона ста апатичною, уникає людей, ховається у темному місці або ж навпаки стає занадто лагідною, у неї погіршується апетит, надмірна слинотеча та утруднене ковтання, отже в такій стадії собака вже є заразною і небезпечною для людини. Друга стадіязбудження (маніакальна) – тут тварина має надмірну агресію, часто спостерігається поїдання неїстівних предметів (камінці, палиці, все що знаходиться навколо неї), починає кусати себе, інших тварин та людей, розвивається параліч гортані. І тут відбувається третя стадіяпаралітична – тварина не може їсти та ковтати, звідси і пішла назва “боязнь води” у зараженої сказом собаки, оскільки м’язи глотки стають не такими гладкими і через це у тварини не відбувається акт ковтання.
  2. Тиха або паралітична – триває від 2-4 днів, собака не є агресивна, параліч нижньої щелепи, глотки та кінцівок.
  3. Атипова – характерна симптоматика не виражена, протікає безсимптомно, стадія збудження відсутня, може бути прояви гастроентериту.
  4. Абортивна – ця форма є дуже рідкісною і на неї припадає 1-2% для собаки, на початку другої стадії хвороба раптово припиняється і тварина самовиліковуться, ця стадія мало вивчена і немає пояснень наразі такому явищу.
  5. Поворотна – характерна тим, що після виліковування, симптоми знову повертаються. Так відбувається декілька разів, від виздоровлення до захворювання, проте такі скачки закінчуються летально для собаки.

Діагностика сказу у собак 

Діагностують сказ посмертно. 

При цьому досліджують головний мозок собаки яка загинула, на виявлення тілець Бабеша-Негрі – клітинних включень, що виявляються в цитоплазмі нервових клітин при сказі.

Що робити якщо  мене вкусила або облизала інша собака з підозрою на сказ?

Важливо пам’ятати що для людини сказ є дуже небезпечним!

Адже це захворювання зооантропонозне, тому деякі поради для вас, що робити при укусі:

  1. При важких укусах негайно викличте швидку медичну допомогу.
  2. Переконайтесь у відсутності небезпеки.
  3. За можливості ізолюйте домашню тварину, бродячу чи дику тварину — запам’ятайте або сфотографуйте.
  4. Ретельно промийте укус протягом 5 хвилин 20% мильним розчином — в лужному середовищі вірус сказу гине.

20% мильний розчин можна зробити так: шматок туалетного або, краще, третину шматка господарського мила розчинити в двох склянках води.

  1. За наявності кровотечі зупиніть її, притиснувши рану на пару хвилин стерильною марлевою серветкою.
  2. Обробіть рану 3% розчином перекису водню або 0,05% розчином хлоргексидину. Не бажано використовувати антисептики, що містять спирт, через загрозу опіків.
  3. Накладіть на рану стерильну пов’язку.
  4. При легких укусах та укусах середньої важкості протягом дня зверніться по медичну допомогу в травмпункт, де вам оброблять рану, призначать подальше лікування, за необхідності — введуть сироватку проти правця, дадуть чіткі вказівки, в які установи повідомити про підозрілу тварину.

Лікування сказу у собак

На жаль, на сьогоднішній день лікування сказу собак не розроблено.

Проте, якщо ви виявили відразу що вашу собаку вкусила скажена тварина, можете полегшити її стан і потрібно діяти негайно!

  1. Промити рану теплою водою з милом, не забудьте одягнути рукавиці, щоб вам не потрапила слина, можливу у якісь ушкодженні ділянки на руках.
  2. Після промивання рани, одразу відвезіть у ветеринарну клініку! Важливо: якщо ваша тварина була прощеплена, то візьміть паспорт аби це підтвердити, оскільки приватні ветеринарні клініки неохоче беруть тварин без вакцинації так ви заощадите час на порятунок, або якщо вакцини немає або загубили паспорт відразу везіть собаку у державну ветеринарну клініку. Лікар проведе ін’єкцію антигену в місце укусу – це допоможе вивести вірус з організму собаки
  3. Собаці потрібно зробити ще ревакцинацію від сказу – це простимулює імунну систему собаки і допоможе вивести вірус з організму
  4. Тварину ізолюють на карантин протягом 10-14 днів.

Профілактика сказу у собак

Найбільш ефективна профілактика собаки – це вакцинація від сказу собак.

Перше щеплення роблять цуценятам у віці трьох місяців, надалі щорічно. Імунітет формується після вакцинації протягом 3-4 тижнів.

Щеплювати можна лише клінічно здорових собак, перед цим провести двічі дегельмінтизацію.

Новоприбулих тварин залишати окремо на карантині протягом 14 днів – за цей період можуть проявитись симптоми захворювання сказу і так ви вбережете себе та інших улюбленців.

Види вакцин від сказу

За опитуваннями в Україні найбільш поширені:

  • Дефенсор
  • Рабізін
  • Рабіген
  • Нобівак

Переважно цими вакцинами роблять щеплення від сказу собакам ветеринари і вони є на полицях ветеринарних аптек та клінік.

Оцініть статтю
Microsvit.info