Чи може ваша собака здати кров?

переливання крові собаці

На сьогодні донорство крові – абсолютно безпечна та винятково важлива процедура. Ваша собака може бути донором крові якщо відповідає таким критеріям на думку багатьох ветеринарів:

  • ідеальна вага понад 25 кг,
  • старше одного року та молодше восьми років,
  • регулярно щеплені та дегельмінтизовані,
  • не повинні страждати якимись серйозними захворюваннями, повинен бути повністю здоровим на момент збору,
  • не повинен бути реципієнтом переливання крові
  • сука не повинна бути вагітною або мати цуценят, а також на період здачі крові не має вигодовувати цуценят
  • з моменту останнього донорства крові має пройти не менше трьох місяців,
  • собака повинна мати керований і збалансований характер (непридатний донор – собака полохлива або агресивна).

Групи крові собак?

Групи крові у собак є важливою інформаціює про тварину! І те, який у неї фактор DEA 1.1: позитивний чи негативний, має бути зазначено у ветеринарному паспорті. Відповідальні власники собак переймаються майбутніми потребами свого вихованця заздалегідь! Собака негативна за DEA 1.1. може стати справжнім героєм-рятівником для чийогось улюбленця, адже вона – універсальний донор.

Причини, чому собаці може знадобитися донорська кров?

Плазму рекомендовано застосовувати при крововтратах, для зупинки активних крововтрат, при:

  • зневодненнях,
  • різних інфекційних та вірусних захворюваннях, наприклад, вірусний ентерит собак, зниженнях імунної відповіді,
  • отруєннях,
  • дефіциті факторів згортання крові,
  • виснаженнях,
  • гіпоальбумінемії,
  • гіпопротеїнемії,
  • та у багатьох інших випадках.

Гостра гемолітична анемія. Може бути спровокована піроплазмозом, гемобартонельозом, або отруєнням речовинами, що спричиняють руйнування еритроцитів.

Хронічна анемія із відсотковим вмістом формених елементів крові нижче 12–15 %.

Порушення згортання — спадкове або набуте (внаслідок променевої або хіміотерапії; отруєння речовинами, що знижують згортання крові, наприклад, щурячою отрутою).

Зниження показника тромбоцитів чи лейкоцитів.

Як часто собаці можна здавати кров?

Оптимально здавати кров, не частіше, ніж 1 раз в 3 місяці, щоб донор міг повністю відновитися.

Як собака здає кров?

Відбір крові у собак проводять із яремної вени або вен кінцівок. Тривалість процедури 15-20 хвилин. Якщо темперамент собаки спокійний, седація зазвичай не потрібна.

Протипоказання здачі крові у собак і бути донором для інших?

  • собака хворіє та приймає ліки
  • донор не встиг відновитись після останньої здачі крові
  • після останньої вакцинації або до вакцинації залишилось місяць часу
  • найближчим часом для тварини планується фізичне навантаження
  • планується в’язка або тварина вже вагітна
  • тварина після операції
  • з анемічними станами (показник гемоглобіну менше 120 г\л)

Банки крові собак та програми донорства крові?

В наш час банки крові є досить популяризовані, хоча не в кожній клініці є такий банк, проте ветеринари зазвичай мають свою базу донорів і в будь-який момент звертаються по допомогу або ж такі банки є в межах міста, де зберігається вже відповідна група крові. Як правило, при цьому переливається цілісна кров, яку відбирають безпосередньо перед трансфузією. У свою чергу, у медицині цільна кров не використовується практично ніколи, оскільки медичним стандартом є використання окремих компонентів крові.

Процедура відбору крові є абсолютно безпечною для донора. Перед кожним відбором крові проводиться клінічний огляд донора та аналізи крові; на підставі результатів обстеження визначається об’єм крові, який може бути безпечно відібраний. Крім того, всім донорам буде визначено групу крові для подальшої участі в донорській програмі.

Отримані продукти крові зберігаються у замороженому стані та можуть бути використані за першою потребою.

Огляд цін на переливання крові собакам?

Потрібно розуміти що прайси у клініках є надзвичайно різними, з кожним роком їх вартість збільшується, тому орієнтуватись на ціни наразі немає ніякого значення, але варто зазначити, що дана процедура не є дешевою.

Інші види заготівлі крові для собак?

Кров беруть із вени у контейнер із антикоагулянтом. Заготовлюючи кров, використовують Глюгіцир (50 мл на 200 мл крові)

Такий склад використовують у кількості 15 мл на 100 мл крові. Зберігати кров 21 день у холодильнику.

Забір крові від тварини здійснюється шляхом венепункції товстою голкою та зливанням її у флакон із приготованим консервантом. Для попередження коагуляції крові в системі, останню необхідно попередньо промити розчином гепарину або Глюгіциром, або ввести гепарин донору з розрахунку 100-200 од. на 1 кг маси тіла. Тварині-донору попередньо вводять седативні препарати. Система взяття крові має бути довше 25-30 див, т.к. кров собак схильна до гіперкоагуляції і за більшої довжини трубки згортається у системі. Посудину для збору крові необхідно постійно похитувати з метою перемішування крові та консерванту. Без шкоди здоров’ю тварини можна забирати кров із розрахунку 10 мл/кг. Переливають кров крапельно з темпом 40-60 кап/хв з розрахунку 5-18 мл/кг на годину. Повторний забір крові можна проводити через 1,5-2 місяці.

За потреби можна здійснювати заготівлю трупної крові (від тварин, які загинули внаслідок травм). Заготівля крові у разі принципово відрізняється від описаної вище. Якщо забір крові робити із серця, можна отримати 80-90 мл на кг маси тіла. Гепарин у разі вводиться з розрахунку 120 од/кг. Кров від трупа можна забирати до 6 годин із моменту загибелі тварини

На 900 мл крові додають 100 мл цього розчину. Кров відстоюють протягом 1-2 годин, отриману плазму обережно переливають у стерильні флакони та запечатують. При температурі -15 С плазму можна зберігати протягом 2 років. Плазма багата на білок, переливання її показано при гострих порушеннях згортання крові, гіпопротеїнемії, інтоксикації, для підвищення колоїдно-осмотичного тиску крові.

Чому деяким тваринам призначають переливання цільної крові, а в інших випадках переливають лише окремі її компоненти?

Для дієвого застосування продуктів крові після збирання рідина поділяється на такі складові, як:

  1. Еритроцитарна маса. Вводиться, щоб усунути анемію, для більшого насичення крові киснем.
  2. Плазма. Вводиться, коли виникає дефіцит факторів згортання. Продукт актуальний, якщо спостерігається інтенсивна кровотеча, гіпопротеїнемія (хвороби нирок, печінки, ШКТ). Вводиться пацієнтам з ДВЗ-синдромом, вірусними недугами, а також вихованцям, які отруїлися кумарином.

Рішення про гемотрансфузію цільної крові ветеринар приймає при втраті пацієнтом великого об’єму крові при хірургічному втручанні або травмі. Цілісна кров переливається без зволікання, оскільки через 4 години фактори згортання перестають бути ефективними.

Плюси та мінуси здачі кров для вашого пухнастого друга?

Для власників, які б погодилися на цей крок, є свої переваги, адже це водночас і безплатний огляд свого собаки: ви зможете дізнатися його групу крові, отримати окремі показники біохімічного і загального аналізу крові та мазка крові на виявлення бабезіозу і мікрофілярію.

Не бійтесь віддавати своїх тварин у донорську програму, якщо для цього немає ніяких протипоказань, адже для іншого чотирилапого – це єдиний шанс на порятунок його життя.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар