Кровотеча та крововилив

Кровотеча – вихід крові за межі судин. Нагромадження крові в тканині внаслідок кровотечі називається крововиливом. Розрізняють зовнішню (з носа, з дихальних шляхів, з матки, із сечових шляхів, з калом) і внутрішню (у тканини, органи, порожнини) кровотечі. В основі кровотечі лежить пошкодження стінки судини, і  вихід крові за її межі. Причинами кровотечі можуть бути розриви (при травмах, переломах, запаленнях тощо), роз’їдання (при нагноєннях, злоякісних пухлинах, виразках, інфекційних хворобах) і підвищення проникності стінок судин. Останні кровотечі називають діапедезні. Загальна кровоточивість, яка характеризується масовими дрібними крововиливами на серозних і слизових оболонках, у паренхіматозних органах, мозку, м’язах, шкірі та інших тканинах називається геморагічний діатез. Геморагічний діатез спостерігають при інфекційних хворобах, отруєннях, інтоксикаціях, анеміях, променевій хворобі.

Крововиливи між канальцями нирок. Фарбування гематоксиліном та еозином.
Між канальцями нирок знаходять різної форми та величини червоні ділянки крововиливів. Спостерігають розширені судини переповнені кров’ю.

За джерелом кровотечі розрізняють: серцеві, артеріальні, венозні, капілярні, паренхіматозні та змішані. За місцем крововиливу виділяють порожнинні та тканинні. Тканинні крововиливи називають геморагічною інфільтрацією. До порожнинних крововиливів відносять гемоторакс (крововилив у грудну порожнину), гемоперикард (у порожнину осердя), гемоперитонеум (у черевну порожнину), гемартроз (у порожнину суглоба). Залежно від форми, величини і характеру крововиливів розрізняють гематоми, синці, плямисті, смугасті і крапкові крововиливи.

Крововиливи на слизовій оболонці трахеїПлямисті крововиливи на серці

Гематома – новоутворена порожнина заповнена кров’ю. Кров зсідається і перетворюється в згусток. Згусток має вигляд округлих щільних вузлів темно-червоного кольору. Локалізуються гематоми під оболонкою чи капсулою органа, під шкірою, очеревиною, між м’язами тощо.

Крововиливи у мозку. Фарбування гематоксиліном та еозином.

Синці – це плоский крововилив під покривом, наприклад, під шкірою або в товщі слизової оболонки. Величина і форма різна, має чітку межу, колір змінюється по мірі перетворення гемоглобіну в гемосидерин. Дрібні крововиливи мають вигляд чітко обмежених червоних плоских плям (екхімози) або крапок (петехії). Крововиливи спричиняють порушення функцій органу, великі крововтрати чи крововиливи у життєво важливі органи стають причиною смерті.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар