Патологоанатомічний діагноз – складений у певному порядку перелік усіх виявлених при розтині трупу тварини патологічних змін і процесів. Він являє собою визначення за допомогою спеціальних патологоанатомічних термінів. На підставі патологоанатомічного діагнозу, анамнестичних, клінічних і епізоотологічних даних і результатів лабораторних досліджень складають паталогоанатомічний висновок (хвороба).
Патологоанатомічні діагнози при септицемії ВРХ.
- Інфікована рана, флегмона, ендометри, артрит тощо (септичне вогнище);
- Септичний комплекс: геморагічний діатез, серозний та/або геморагічний лімфаденіт, септична селезінка, зерниста та/або жирова дистрофія печінки, нирок і міокарда;
- Рідка кров
- Серозні набряки в підшкірній клітковині.
Диференціюють від сибірки, бабезіозу, емкару і злоякісного набряку.
При сибірці крім септичного комплексу наявні геморагічний ентерит у вигляді карбункулів та швидке розкладання трупа. Основний диференціальний діагноз ставлять за результатами бактеріологічного дослідження.
При бабезіозі спостерігається сезонність. Крім септичного комплексу будуть наявні жовтяниця, “мускатна печінка”, гемоглобінурія. Диференціальний діагноз ставлять на підставі мазків крові, в яких шукають паразити (бабазії).
При емкарі спостерігають воскоподібний некроз і газову гангрену скелетних м`язів, серозно-геморагічний набряк і емфізему підшкірної клітковини в ділянці ушкоджених м`язів. Диференціальний діагноз ставлять за результатами бактеріологічного дослідження.
При рановому злоякісному набряку знаходять інфіковану рану, некроз і газову гангрену скелетних м`язів в ділянці рани. Селезінка на відміну від сепсису майже не змінена, може бути незначне її збільшення. Для диференціального діагнозу проводять бактеріологічне дослідження.
Патологоанатомічні діагнози при септикопіємії телят (пупковий сепсис).
- Гнійно-некротичне запалення пуповини;
- Гнійне запалення зовнішних та пахвинних лімфовузлів;
- Абсцеси в печінці, нирках, легенях;
- Гнійний перитоніт;
- Септичний комплекс: геморагічний діатез, серозний та/або геморагічний лімфаденіт, септична селезінка, зерниста та/або жирова дистрофія печінки, нирок і міокарда.
Диференціюють від колісепсису.
При колісепсисі відмічають гострий катарально-геморагічний абомазит і ентерит, а також ознаки ексикозу. Не будуть знаходити абсцесів та гнійно-некротичного запалення пуповини. Диференціальний діагноз ставлять за результатами бактеріологічного дослідження.