Собачий кашель

Кашель у собаки

Фізіологічною роллю кашлю є очищення дихальних шляхів від сторонніх речовин, частинок та механічних перешкод, що порушують прохідність дихального тракту. Кашель є безумовним (автоматичним рефлексом), тобто його не можна контролювати. Цей рефлекс, особливо тривалий, має на організм виснажливий ефект. Він також може ускладнювати відносини між твариною та власником.

Собачий кашель спостерігатиметься при великій кількості захворювань (інфекційні, пухлинні, алергічні, серцеві, шлунково-стравохідні, при попаданні сторонніх тіл).

При появі симптомів кашлю, тварину необхідно повести до ветеринарної клініки. Лікар визначить причину кашлю та призначить відповідне лікування.

Навіть якщо собака чхає, варто звернутись до ветеринара.

Що робити при кашлі собак? 6 можливих причин кашлю собак

1. Серцеві захворювання

Найбільш частою клінічною ознакою застійної серцевої недостатності (ЗСН) є постійний кашель, що супроводжується утрудненим диханням. Це відбувається в основному через набряк легень або скупчення рідини в легенях. Збільшене серце також тисне на трахею, викликаючи роздратування, яке може спричинити кашель у собаки.

Хвороба серця також може прогресувати до застійної серцевої недостатності та скупчення рідини у легенях, викликаючи у вашого собаки кашель, особливо вночі або у положенні лежачи.

2. Пневмонія

Пневмонію викликають патогенні мікроорганізми, які починають свою активну діяльність в разі тривалого або сильного переохолодження тварини, або при тривалому захворюванні верхніх дихальних шляхів. 

Симптоми: 

  • вологий кашель;
  • кашель з виділенням мокротиння;
  • відсутність апетиту; 
  • виснаження.
  • відмова від їжі і як наслідок – виснаження;
  • важке дихання; 
  • висока температура; 
  • лихоманка; 
  • летаргічний стан (уповільнені рухи, відсутність реакції, сонливість).

3. Трахеобронхіт: Вольєрний кашель у собак

Вольєрний кашель у собак виникає при ураженні дихальних шляхів мікоплазмою, вірусом парагрипу, вірусом бордетеллі бронхісептіка, реовірусів, собачого вірусу герпесу.

Заражаються тварини від інших вже хворих або перехворілих собак. Фактором ризику є тривале перебування вихованця в оточенні собі подібних, при великій кількості інших собак – розплідники, «готелі» для тварин, дресувальні майданчики, виставки й т.п.

При інфекційному трахеобронхіті може спостерігатися кашель різний за ступенем тяжкості – слабкий або болісно нападоподібний (іноді зі блювотними позивами). Тварина починає кашляти так, як ніби намагається відригнути дрібну кістку з горла.

Клінічні ознаки вольєрного кашлю у собак:

  • Характерний сухий кашель. На перший погляд, здається, ніби тварина захлинулася кісткою або дрібним предметом.
  • Блювота виникає в ряді випадків і може бути як незначною, так і досить рясною.
  • Виділення серозного характеру з носа також є симптомом вольєрного кашлю. При тяжкому перебігу захворювання біля ніздрів утворюються скориночки, які рекомендується регулярно видаляти.
  • Тонзиліт. Залежно від ступеня прояву цього симптому у тварини може спостерігатися зниження апетиту і утруднений акт ковтання.
  • Підвищення температури часто є тривожним сигналом, що свідчить про перехід патологічного процесу в важчу стадію.
  • При відсутності належного лікування вольєрного кашлю ветеринари в ослаблених тварин через певний час діагностують ознаки наявності пневмонії.

Вольєрний кашель у собак дуже заразний, тому, якщо у вашого вихованця ослаблений імунітет, краще не піддавати його небезпеці і не виводити в місця великого скупчення тварин.

Вакцина Нобівак KC проти вольєрного кашлю, бордетелезу та парагрипу собак призначають цуценям та дорослим собакам з метою специфічної профілактики бордетеллез та парагрипу. Рекомендується собакам як ефективний засіб від вольєрного кашлю.

4. Колапс трахеї

Один із найпоширеніших симптомів захворювання дихальних шляхів це кашель. Кашель-це посилений видих через рот, викликаний скороченням м’язів дихальних шляхів. Кашель відбувається через подразнення рецепторів, які знаходяться протягом усього дихального шляху (ніс, пазухи носові, гортань, трахея, бронхи, плевра).

Колапс проявляється у вигляді нападоподібного кашлю, дихання через рот, «гусячий регіт», рохкання. Кашель викликається напругою, хвилюванням, тиском шлеї на шию або після приймання води. Після появи симптомів колапс входить у так зване “порочне коло” і часто посилюється. Можуть наступати сильні напади кашлю через ядуху з втратою свідомості, а в крайніх випадках і зупинку серця через порушення роботи блукаючого нерва.

5. Хвороба серцевих глистів

Дирофіляріоз – це ураження артерій і самого серця серцевими глистами. Захворювання передається через комах і є небезпечним для життя вихованця. 

Симптоми схожі з симптомами хвороб серця:

  • апатія і сонливість; 
  • кашель, утруднене дихання, задишка;
  • непритомність; 
  • набряки передніх кінцівок і нижньої частини грудини. 

При дирофіляріозу у собак буває нудота і блювота.

6. Собачий грип

Собачий грип, або парагрип, також відомий як кашель або кашлюковий кашель, насправді є інфекційним запаленням гортані, трахеї та бронхів.

Внаслідок собачого грипу, собака страждає від сухого і булькаючого кашлю, який іноді призводить до блювоти та подальшої втрати апетиту. Однак, особливо у цуценят і старих собак, можуть виникнути ускладнення у вигляді виснажливих нападів кашлю або, наприклад, тонзиліту. 

7. Що робити, якщо мій собака кашляє

Кашель у собаки має кілька причин. Деякі з них небезпечні для життя собаки. Тому важливо визначити, через що кашляє тварина, і допомогти йому. Кожна різновид кашлю супроводжується певними симптомами і вимагає особливого підходу в лікуванні. Розглянемо основні причини появи кашлю у собаки.

При ураженні дихальних шляхів вірусами у собаки з’являється респіраторний кашель. Він дзвінкий, інтенсивний, спочатку сухий. Поступово віруси послаблюють організм вихованця, і до інфекційного процесу приєднуються бактерії, які роблять кашель глухим і мокрим. При цьому у вихованця може з’явитися нежить, виділення з очей, підвищитися температура тіла. З вірусних захворювань найчастіше собаку вражає трахеобронхит, який називають вольєрним кашлем.

Кашель у собаки може бути через зовнішні причини – холодне повітря, швидке проковтування їжі, тугий нашийник або сильне натяг повідця. Небезпеки для здоров’я немає, досить усунути ці причини кашлю у собаки, і все пройде.

Якщо ж собака часто кашляє, то причини можуть бути серйозними – хвороби горла, дихальних шляхів і серця, алергія і чужорідне тіло в гортані, пухлини і паразити.

Собачий неодноразово повторюється кашель – це не захворювання, а симптом хвороби, яка рідко проходить сама по собі.

Перш ніж лікувати кашель у собаки, треба поспостерігати за вихованцем, і зібрати повний анамнез, який необхідний ветеринару для визначення діагнозу.

На що звернути увагу, щоб можна було правильно визначити, чому собака кашляє: 

  • частота і регулярність кашлю;
  • як давно він з’явився;
  • сухий кашель у собаки або вологий;
  • чи є в мокроті домішки крові, слизу або гною;
  • задихається вихованець при кашлі або переносить його спокійно;
  • які звуки видає собака при відкашлюванні; 
  • загальне самопочуття, активність, наявність або відсутність апетиту; 
  • спостерігаються труднощі з ковтанням їжі або води.

Необхідно згадати, чи було спілкування з незнайомими або хворими собаками, чи не був вихованець на самовигулі, чи не було переохолодження, яку їжу їв перед тим, як почався сильний кашель або часте покашлювання.

Також провокують кашель у собаки такі фактори, які господар може усунути, а саме:

  • Тугий нашийник – якщо аксесуар став маленьким або собака його надто натягує під час прогулянок, то тварина починає кашляти, начебто поперхнулося, у цьому випадку рекомендується використовувати замість нашийника шлейку або підібрати довжину нашийника, що підходить за віком. 
  • Шерсть у шлунку – така причина кашлю властива собакам із довгою шерстю. Вилизуючи себе, тварина заковтує волосинки, які накопичуються клубком у стравоході. Щоб видалити його з організму, собака кашляє, наче подавився. Господарю рекомендується частіше вичісувати вихованця, щоб уникнути подібної проблеми.
  • Попадання стороннього тіла в носоглотку = це можуть бути як залишки їжі, дрібні гострі кісточки, так і не харчове сміття, наприклад, нитка. Будь-який сторонній предмет дратує слизову оболонку, і собака часто кашляє, намагаючись позбутися його.
Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар