Що таке риніт у собак?
Риніт – це запалення слизової оболонки носа. Але у собак це захворювання може мати різні форми, що характеризуються різними симптомами та різним ступенем їх тяжкості.
Класифікація
За характером запалення розрізняють:
- геморагічний,
- крупозний,
- катаральний,
- фолікулярний риніт
За походженням – первинний та вторинний, за перебігом хвороби – хронічний та гострий.
Найпоширенішою є катаральна форма захворювання, що виникає в основному взимку та пізній осені. Ця хвороба не становить серйозної небезпеки для життя собаки і проходить за період, що триває від двох тижнів до місяця. Проте це означає, що її симптоми можна ігнорувати.
Якщо вчасно не вжити заходів, хвороба може стати хронічною, а це, у свою чергу, викличе безліч незручностей і собаки, і її власників.
Причини риніту у собак
Риніт у собаки може бути як самостійною хворобою, так і вторинною ознакою іншого захворювання.
При самостійному перебігу причинами виникнення нежитю можуть бути вогкість або протяг, різке охолодження організму і навіть різке переміщення з жаркого місця в холодне.
Найчастіше це захворювання проявляється восени та навесні, особливо якщо собака змерзла(виникло переохолодження тіла) чи була на протязі. Виникнення риніту можуть спровокувати дратівливі речовини. Незбалансоване харчування, що не містить необхідних мікроелементів, вітамінів і білків призводить до значного зниження захисних функцій слизової оболонки носа і робить її набагато більш сприйнятливою до подразників.
Спровокувати хворобу може і просте влучення якогось предмета в ніс собаки або різні алергени від трави до пилу. Нерідко причинами риніту у собак можуть стати патологія ротової порожнини, вроджені та набуті дефекти носової перегородки, новоутворення та поліпи у носовій порожнині, послаблення імунітету.
Вторинний риніт виникає як симптом іншого захворювання, наприклад, чуми або аденовірусу, ларингіт, стоматит та фронтит.
Симптоматика риніту у собак
- млявість, пригнічений стан тварини;
- напівпрозорі виділення з носа та очей, якщо хвороба прогресує, то спостерігається в’язкі та жовто-зелені виділення;
- незначне підвищення температури тіла (проте в деяких випадках температура взагалі відсутня);
- сопляче дихання;
- часте чхання собаки;
- сопіння або свист під час вдиху та видиху;
- можливе зниження апетиту;
- тварина може часто облизуватися, періодично «фиркати» і тертися носом на різні поверхні.
У тварини може розвинутись задишка. На перших етапах розвитку хвороби на слизовій оболонці носа можна побачити серозне виділення, пізніше подібні виділення стають слизово-катаральними. Часто носові отвори закупорюються густими слизовими або гнійними виділеннями, іноді з домішкою крові. Слизова оболонка почервоніла, набрякла, рідше з точковими крововиливами. Навколо носових отворів утворюються і накопичуються скоринки із засохлого ексудату. При знятті скорин утворюються рани та тріщини.
При сприятливому перебігу риніту собаки одужують через 5-14 днів. Хронічні катаральні риніти характеризуються тривалим перебігом, періодичними загостреннями, схудненням та пригніченням тварин. При огляді носа слизова оболонка бліда, на ній можуть бути ерозії, ділянки виразок, сполучнотканинні рубці. Крупозний та фолікулярний риніт у собак зустрічається рідко.
Форми риніту у собак
Існує декілька форм риніту у собак:
- хронічна,
- гостра,
- крупозна,
- фолікулярна,
- алергічна.
Хронічний риніт від гострого відрізняється насамперед своєю тривалістю. Хід хвороби характеризується загостреннями, загальною пригніченістю та втратою ваги собаки, а також блідістю слизової оболонки носа, на якій можуть з’являтися виразки, рубці та ерозії.
Крім хронічного та гострого риніту існує ще дві форми хвороби – крупозний та фолікулярний риніт. Вони зустрічаються досить рідко і мають низку своїх особливостей. Симптомами цих типів хвороби є:
- жар;
- дуже сильний стан пригніченості у собаки;
- сильно утруднене дихання.
Під час крупозного риніту на слизовій оболонці можуть виникати сірі або жовтуваті скориночки, під якими з’являються ранки. А фолікулярний риніт передбачає виникнення безлічі вузликів також жовтого або сірого кольорів. Потім вузли зникають і їх місці теж з’являються виразки чи ерозії. Ці різновиди хвороби відрізняються довгим у порівнянні зі звичайним ринітом терміном лікування. Захворювання, як правило, тривають до місяця, і в переважній більшості випадків закінчуються повним одужанням собаки.
Алергічний риніт у собак може виникнути внаслідок потрапляння алергену в організм – це може бути звичайни пил, пилок з квітів, речовини з засобів догляду та харчові алергени. Виявляється у напів прозорих виділеннях з носа та очей і супроводжується почервонінням та набряклістю слизових оболонок.
Діагностика риніту у собак
Діагноз насамперед ставить ветеринар на основі анамнезу, а також спеціальних лабораторних досліджень – роблять бактеріологічне дослідження мазка з носа і обов’язково визначають чутливість мікрофлори до антибіотиків, це є дуже важливим для лікування.
Лікування риніту у собак
Спочатку потрібно виявити джерело захворювання.
Собаку поміщають у тепле та сухе місце.
Налагоджують раціон собаки, перш за все збалансовують мікро- та макроелементи, вітаміни, особливо груп А, Е, В, С – задають їх внутрішньом’язово.
Якщо у собаки катаральний риніт, то слизову оболонку носових ходів промивають спеціальними розчинами які дезінфікують, наприклад хлоргексидин.
Також з шприца, без голки, у ніздрі собаки, можна закапувати 3-5 крапель розчини антибіотиків та розчини рослин які мають протизапальну, ранозагоювальну та заспокійливу дію (це можуть бути розчини з: ромашки, мати-мачухи, малини).
При алергічному риніті використовують антигістамінні препарати, в складних випадках використовують гормональну терапію, перед цим спеціаліст має виявити алерген та виключити його.
Якщо шкіра на носику собаку потріскалась можна нанести тонким шаром вазелін, який зволожує і пом’якшує шкіру, такий варіант призводить до зменшення болю та дискомфорту. Проте, якщо у тварини значні виділення і ніс постійно мокрий, то потрібно підсушити шкіру, для цього використовують порошок стрептоциду, який має підсушливу дію та не дозволяє розмножитись інфекції на вологій тканині.
Профілактика риніту собак
Найголовніша профілактика риніту у собак це не дозволяти тварині переохолоджуватись, вона повинна мати правильний та збалансований раціон, не допускати протягів.
Виключити всі можливі контакти з реагентами і вчасна вакцинація тварини від інфекційних захворювань.