Собаки схильні до різних захворювань, і одним з таких захворювань є піроплазмоз. Ця інфекція викликається збудником найпростіших роду Babesiidаe – Babesia canis та може викликати у собак широкий спектр симптомів. Переносниками даного захворювання є паразитоформні кліщі сімейства Ixodidae.
Якщо ваш собака заразився піроплазмозом, важливо відразу ж звернутися за медичною допомогою, щоб уникнути подальших ускладнень.
У цій статті ми обговоримо симптоми та лікування піроплазмозу у собак. Ми також дамо поради про те, як ви можете допомогти зберегти здоров’я вашого собаки та убезпечити її від цього захворювання.
- Що ж таке піроплазмоз у собак?
- Симптоми піроплазмозу
- Симптоматика при гострому перебігу
- Симптоматика при хронічному перебігу піроплазмозу у собак
- Діагностика піроплазмозу у собак
- Лікування піроплазмозу у собак
- Можливі ускладнення після піроплазмозу
- Основні поради реабілітації собаки після піроплазмозу
- Профілактика піроплазмозу у собак
- У мого собаки кліщ, мої дії?
- Цікаві та повчальні факти про піроплазмоз для власників собак!
Що ж таке піроплазмоз у собак?
Піроплазмоз (іноді ви можете почути бабезіоз, “хвороба від кліща”) – це трансмісивне захворювання (передається через укус кліща). Простішими слова це зараження собаки внутрішньоклітинними паразитами – бабезіями, які потрапляють у кров разом з слиною після укусу собаки кліщем.
Найбільшою небезпекою для собаки є те що, відбувається масова загибель еритроцитів, в кров потрапляє велика кількість гемоглобіну. Організм не в змозі його швидко знешкодити, тому гемоглобін розпадається з утворенням токсичної речовини – вільного (некон’югованого) білірубіну. Високі концентрації вільного білірубіну призводять до порушення роботи внутрішніх органів, особливо печінки та нирок, а також функцій серцево-судинної та центральної нервової систем.
Захворювання має сезонний характер, який безпосередньо пов’язаний з періодами активності іксодових кліщів. Здебільшого піки інвазії припадають на кінець весни – початок літа, кінець літа – середина осені. Проте є випадки захворювання у зимовий період часу.
Хворіють тварини різного віку, проте більш важкий перебіг захворювання спостерігається у цуценят.
Симптоми піроплазмозу
Якщо тварину вкусив кліщ, який є переносником мікроскопічних паразитів крові Рiroрlasma canis, скоріш за все, відбудеться зараження. На 4-7-й день після укусу зазвичай проявляються перші ознаки піроплазмозу у собак. Інкубаційний період піроплазмозу може тривати від 2 до 3 тижнів, залежно від деяких чинників: вік собаки, кількість піроплазм, що потрапили у кров тварини під час укусу кліща, стан здоров’я та імунітету улюбленця. Потрапляючи в кров, піроплазми локалізуються в еритроцитах, нейтрофільних лейкоцитах і моноцитах. Еритроцити під їх впливом лопаються, і в ниркових канальцях осідають їх уламки. Відповідно канальці закупорюються, призводячи до ниркової недостатності. До того ж еритроцити переносять кисень, а через їх руйнування, тварина його недоотримує, що призводить до задухи.
Існує гострий та хронічний перебіг піроплазмозу у собак.
Симптоматика при гострому перебігу
Гострий перебіг піроплазмозу у собаки є дуже небезпечним, адже він настільки швидко проходить, що господар не завжди може зволікати. Ваш улюбленець захворів, ви обов’язково маєте звернути увагу на наступні симптоми:
- температура тіла собаки підвищується до 40-42 градусів;
- собака ходить похитуючись з боку в бік, її сильно заносить в сторону;
- у собаки різко погіршився апетит;
- сильна задишка;
- сеча змінює колір, стає темно-коричневого кольору;
- в деяких випадках може бути блювота та пронос.
Після симптомів вище необхідно почати негайно діяти.
Такий стан може тривати до 3-х днів, після чого додаються нові симптоми:
- слизові оболонки стають блідими, жовтяничні;
- колір сечі набуває кольору “темного пива”;
- прискорене серцебиття ледь прослуховується;
- тварина відмовляється від їжі;
- собака не хоче вставати і практично весь час лежить;
- виникає ниркова недостатність;
- іноді частковий або повний параліч кінцівок.
Симптоматика при хронічному перебігу піроплазмозу у собак
Симптоми при хронічному перебігу мають інший характер, адже притаманний собакам, які вже раніше хворіли на дане захворювання:
- температура підвищується на нетривалий час;
- апатичний та млявий стан;
- погіршення апетиту, втрата ваги;
- жовтушність слизових оболонок очей;
- пронос;
- у собаки присутні всі ознаки анемії;
- сеча червоного кольору.
Діагностика піроплазмозу у собак
Не намагайтеся поставити діагноз самостійно. Тільки ветеринар на основі лабораторних досліджень може поставити правильний діагноз і призначити лікування. Так як симптоми піроплазмозу не завжди чітко проявляються і бувають «розмитими», обстеження проводяться повторно через декілька днів. На початку інкубаційного періоду не завжди вдається виявити піроплазми в крові.
Клінічна діагностика грунтується на даних клінічного огляду та результатах лабораторних досліджень. Позитивний діагноз ставиться при виявленні в еритроцитах і поза ними збудника піроплазмозу.
Лікування піроплазмозу у собак
Без своєчасної допомоги смертність може досягати 90% і більше.
Рання діагностика та лікування можуть не лише врятувати життя тварини, а й запобігти можливим ускладненням.
Ветеринар обов’язково назначає комплексне лікування. Ось одна з можливих схем лікування(кожна з яких, спрямована на знищення збудника, зняття симптомів та нормалізацію стану):
- Одноразово призначають протипаразитарний препарат проти піроплазмозу («Піро-стоп», «Імідокарб», «Фортікарб»).
- Для зняття загальної інтоксикації та мінімізації ускладнень з боку печінки та нирок внутрішньовенно краплинно вводять засоби для очищення крові та організму загалом від загиблих бабезій.
- При необхідності проводять симптоматичну терапію у вигляді крапельниць протягом кількох днів (це вирішує лише ветлікар, тому що перебіг хвороби у кожного собаки дуже індивідуальний).
- Якщо захворювання супроводжується сильною інтоксикацією та зневодненням, то тварині призначають крапельниці з розчином Рінгера, глюкозою та хлоридом натрію. Вони допомагають нормалізувати роботу сечовидільної системи та вивести з організму токсини.
- У важких випадках необхідно переливання свіжої цільної крові або еритроцитарної маси. Робиться це для того, щоб відновити кількість еритроцитів в організмі та покращити кровопостачання внутрішніх органів. Перед переливанням еритроцитів або свіжої цільної крові нам необхідно перевірити сумісність донора та реципієнта.
Не менш важливим є відновлення уражених органів, тому призначають одні з таких препаратів:
- гепатопротектори (Карсил, Силибор) для поліпшення стану печінки;
- імуномодулятори (Ріботан, Гамавіт) для того, щоб стимулювати роботу імунних клітин;
- вітаміни груп B та C для відновлення природної кількості еритроцитів;
- ін’єкційні розчини (Кордіамін, Лаурітін) для покращення серцевого м’яза та легень.
Можливі ускладнення після піроплазмозу
Ускладнення у тварин можуть бути викликані не лише бабезіозом, але й токсичними ліками, що використовуються при лікуванні. У собак можуть виникнути такі ускладнення:
- анемія;
- панкреатит;
- ниркова чи серцева недостатність;
- токсичний гепатит;
- запалення підшлункової залози.
Основні поради реабілітації собаки після піроплазмозу
Через деякий час після лікування собаці стає набагато краще і вона стає більш активною, у цей період потрібно покласти усі сили на відновлення організму, ось деякі наступні ваші дії:
- прийом їжі потрібно розділити на декілька прийомів дрібними порціями, якщо до цього моменту ви тварину годували двічі на добу, то зараз добову порцію потрібно розділити на 4-5 разів на день;
- для підвищення гемоглобіну у крові потрібно збільшити порцію м’ясної продукції;
- якщо ветеринарний лікар призначив, з тих чи інших причин лікувальний корм, не відмовляйтесь від нього, особливо якщо ви побачили, що тварина стає активною і симптоми недуги відступають – продовжуйте давати лікувальний корм;
Таку реабілітацію потрібно підтримувати щонайменше від одного місяця.
Профілактика піроплазмозу у собак
Для того щоб все таки забезпечити вашу собаку від цієї страшної недуги, потрібно дотримуватись декілька простих правил і ваш друг скаже вам дякую:
- щомісяця обробляти собаку препаратами від ектопаразитів. Це можуть бути спеціальні таблетки(Нексгард, Сімпаріка, Бравекто), краплі(Адвантікс), спреї(Больфо). Можна також використовувати нашийники(Форесто), що захищають від бліх та кліщів. Однак слід пам’ятати, що жодний із цих засобів не захистить вашого вихованця на 100%, тому ветеринарні лікарі пропонують поєднувати, наприклад: таблетки+нашийник, краплі+нашийник, якщо ви йдете у ліс на прогулянку або дуже жарка погода на дворі, то додатково використовувати спрей.
- у теплу пору року, після кожної прогулянки, потрібно уважно оглянути шкіру тварини. Найбільш вразливі місця, які подобаються кліщам – пахова зона, вуха, шия, пахви і між пальцями лап;
- якщо ви виявили кліща, що присмоктався до тварини, то його слід негайно видалити поступовими обертальними рухами;
- можна зробити вакцинацію – Піродог, Нобівак піро, Еурікан піро, проте пам’ятайте ці вакцини вивчені недосконало і не мають 100% захист, тому краще все таки використовувати додаткові засоби (таблетки, краплі) аби був кращий ефект захисту.
У мого собаки кліщ, мої дії?
Найперше що потрібно зробити – це витягнути кліща. Його можна легенько викручувати за або проти годинникової стрілки, або спеціальним витягувачем кліщів (його можна придбати у будь-якому зоомагазині)
Після того, як ви витягнули кліща, огляньте місце. Переконайтеся що ви повністю витягнули кліща та обробіть антисептиком(хлоргексидином, перекис) аби місце зараження не було відкрите.
Обов’язково зверніться до лікаря – це потрібно для того аби лікар провів огляд на виявлення інших кліщів, оскільки ви могли б їх не побачити на тварині. Якщо немає змоги одразу повезти, спостерігайте за собакою і за її поведінкою і при перших же симптомах відразу звернутись по допомогу у ветеринарну лікарню аби надати кваліфіковану допомогу улюбленцю.
Цікаві та повчальні факти про піроплазмоз для власників собак!
- Піроплазмоз не є заразним для людини. Людина може заразитись лише тоді, коли її вкусить заражений кліщ енцефалітом.
- Піроплазмоз не є заразним між собаками, оскільки аби заразитись іншій тварині її повинен також вкусити заражений кліщ.
- Ваша собака може захворіти і вдруге, адже імунітет до піроплазмозу організмом не виробляється.
- Кліщі найбільш активні перед дощем та прохолодною погодою, тому краще утриматися від прогулянок в даний період.
- В незалежності від породи тварини, піддаються захворюванню піроплазмозу всі!
Тому, бережіть та любіть своїх вихованців, ретельно оглядайте їх після прогулянки, дотримуйтесь правил профілактики і буде ваш собака здоровим.