Артеріосклероз – поняття, яким визначають склероз артерій незалежно від причин і механізму його виникнення. Спостерігають атеросклероз при інфекційних і інвазійних хворобах, інтоксикаціях. Частіше реєструється у великої рогатої худоби і собак. В морфогенезі атеросклерозу розрізняють шість стадій:
- доліпідну- мукоїдне та фібриноїдне набухання інтими;
- ліпідоз- вогнищева інфільтрація інтими холестерином, нейтральними жирами, білками;
- ліпосклероз– розростання сполучнотканинних елементів інтими в ділянках відкладання й розпаду ліпідів;
- атероматоз– розпад ліпідних мас і утворення вогнищ жиробілкового детриту;
- утворення атероматозних виразок;
- атерокальциноз.
Стінка судини стає крихкою і при підвищенні тиску відбувається її розрив. Атеросклероз супроводжується кровотечею, тромбозом, тромбоемболією, аневризмами, розривами тощо.
Аневризми – місцеве розширення судини. Розрізняють аневризми справжні (стінка побудована із всіх або декількох шарів судинних оболонок) і несправжні (розшарування судинних оболонок призводить до утворення кишень, в які потрапляє кров).
Розрив аорти виникає коли змінюється міцність і еластичність судинної стінки при атеросклерозі, фізичних навантаженнях, перезбудженні.
Флебоектазія – розширення вен у вигляді вузлів (варикозне) – процес аналогічний аневризмам артерій і є наслідком утрудненого відтоку крові і дистрофічних процесів у стінці судин. Спостерігаються нерівномірні вузлуваті випинання судинної стінки. Відбувається гіпертрофія всіх оболонок судинної стінки за рахунок розростання сполучнотканинних елементів.
Запальні процеси в судинах спостерігають при травмах, інтоксикаціях, інфекційної і неінфекційної патології. Від локалізації в стінці судини їх поділяють: периартеріїт – запалення адвентиції й однієї сторони судини; мезоартеріїт – запалення середнього шару судини; ендоартеріїт – запалення на поверхні інтими; панартеріїт – уся стінка артерії втягується в запальний процес. За характером ексудату запалення судин бувають гнійними, серозними, гнійно-некротичними. За перебігом – гострими і хронічними.