Патологічне відкладання солей кальцію

Кальцій зв’язаний з процесами клітинного транспорту, збудливості нервово-м’язового апарату, коагуляції крові, регуляції кислотно-лужного балансу, формування скелету.

Кальцій в організмі

Вміст кальцію в організмі постійний, його надходження з кормами врівноважується виведенням його товстою кишкою, нирками, печінкою і деякими залозами. Солі кальцію, що потрапляють в організм, адсорбуються в тонкому відділі кишечнику, всмоктуються при участі вітаміну D та надходять в усі тканини та клітини.

Порушення обміну солей кальцію

Порушення обміну солей кальцію проявляється зменшенням його вмісту в кістках і відкладанням солей кальцію в різних тканинах й органах.

Звапнення або петрифікація

Патологічне відкладання солей кальцію називається звапнення або петрифікація. Солі кальцію відкладаються як у клітинах, так і в міжклітинній речовині. Вони мають вигляд дрібних зерен або набувають характеру кам’янистих щільних утворень.

Для гістологічного дослідження солей кальцію в тканинах зафіксовані шматочки декальцинують слабим розчином азотної кислоти та обробляють зрізи розчином азотнокислого срібла (реакція Коса). У результаті з фосфорнокислого кальцію утворюється фосфорнокисле срібло, яке на світлі відновлюється до металевого срібла і має вигляд чорного осадку. Гематоксилін зафарбовує петрифіковані тканини в інтенсивно синій колір.

Звапнення у лімфатичному вузлі
Реакція Коса.
Звапнені місця зафарбовані у чорний колір.
Петрифікація кісти
Фарбування гематоксиліном та еозином, петрифіковані тканини зафарбовані в інтенсивно синій колір

Розрізняють три форми звапнення:

  1. Дистрофічне
  2. Метастатичне
  3. Метаболічне

Дистрофічне звапнення

Дистрофічне звапнення – це місцевий процес, який характеризується відкладанням вапна в органи зі зниженою життєдіяльністю, тобто з ознаками дистрофії та некрозу, в таких тканинах виникають фізико-хімічні зміни, що призводять до абсорбції солей кальцію з крові і тканинної рідини.

Дистрофічне звапнення спостерігається у вогнищах некрозу,  фокусах хронічного запалення, в пухлинах.

Метастатичне звапнення

Метастатичне звапнення виникає при загальному розладі обміну солей кальцію, що супроводжується гіперкальціємією і характеризується відкладанням солей кальцію одночасно в змертвілій і живій тканині.

Гіперкальцемія виникає при надмірному надходженні в організм солей кальцію і вітаміну D, при посиленому виході солей кальцію з кісток внаслідок їх руйнування, а також при зниженні виведення солей кальцію з організму при хворобах товстого відділу кишечника та нирок.

В першу чергу звапнення відбувається органах, що виділяють з організму кислі продукти і їх тканини внаслідок більшої лужності мають меншу здатність утримувати солі кальцію в розчині, ніж тканини інших органів. Це легені, нирки, слизова оболонка шлунка. Солі кальцію відкладаються в паренхіматозних клітинах, на волокнах і основній речовині сполучнотканинної строми.

Навколо відкладень вапна спостерігається запальна реакція.

Метаболічне звапнення

Метаболічне звапнення характеризується відкладанням солей кальцію в тканинах, що мають підвищену чутливість до кальцію. Передумови такої чутливості та механізм відкладання солей кальцію в цих тканинах невідомі.

Розрізняють системний кальциноз і місцевий кальциноз.

Системний кальциноз

При системному кальцинозі солі кальція відкладаються в шкірі, підшкірній клітковині, по ходу  фасцій, сухожилок, апоневрозів, в м’язових та нервових волокнах, в судинах.

Місцевий кальциноз

Місцевий кальциноз характеризується відкладенням солей кальцію у вигляді пластинок переважно в шкірі пальців кінцівок (вапняна подагра).

Подагра у папуги
Подагра у папуги
Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар