Утворення конкрементів

Порушення мінерального обміну може супроводжуватись утворенням в порожнинах органів та протоків твердих конкрементів (каменів), що складаються з органічної речовини білкового походження та різних солей, які випадають із секретів та екскретів. Формування каменів відбувається навколо кристалізаційних центрів шляхом нашарування органічних речовин з наступною інкрустацією їх солями. Кристалізаційними центрами можуть бути органічні речовини, що належать організму (відмерлий епітелій, лейкоцити) або сторонні тіла (паразити, шерсть корм). До утворення каменів призводять загальні та місцеві чинники. До загальних чинників відносять порушення обміну речовин (жирів, нуклеопротеїдів, вітамінів, вуглеводів, мінеральних речовин). До місцевих чинників відносять патологію тих органів, де утворюються камені (порушення секреції та екскреції, застій секретів і екскретів, запалення слизових оболонок органів, в яких утворюються камені та сторонні тіла і частинки в порожнинах органів і вивідних протоках залоз). Кількість, величина, форма, будова, склад, колір, консистенція каменів різноманітні та залежать від локалізації, складу та механізму їх утворення. У тварин камені виявляють у шлунково-кишковому тракті, органах сечовидільної системи, жовчному міхурі й жовчних протоках.

У шлунково-кишковому тракті розрізняють справжні та несправжні камені, фітобезоари (зі сплетіння рослинних волокон), пілобезоари (із волосся), конглобати (з калових мас), плюмоконкременти (з пір’я).

Ентероліт
Справжні камені або ентероліти – тверді, важкі утворення, які в основному складаються із різних солей. Поверхня ентеролітів гладка або шорстка.Коли камені лежать один біля одного вони мають зашліфовані поверхні. На розрізі вони мають чітку посмугованість, що відображає стадійність їх утворення. Колір каменів темно-коричневий, а після висихання – блідо-сірий. В центрі каменя, як правило, знаходять стороннє тіло (кристалізаційне ядро). Ентероліти найчастіше знаходять в ободовій кишці коней.

Псевдоентероліт
Несправжні камені або псевдоентероліти складаються з органічних речовин. Вони утворюються при згодовуванні кормів, змішаних з землею і піском. Форма їх округла, поверхня схожа на поверхню ядра грецького горіха. Псевдоентероліти частіше знаходять в ободовій кишці коней та в передшлунках і кишечнику жуйних.

Камені сечової системи складаються з різних солей. Залежно від їх хімічного складу розрізняють уратні, фосфатні, оксалатні, вапняні, змішані. Утворюються вони в нирковій мисці та сечовому міхурі. Знаходять майже у всіх тварин, частіше у великої рогатої худоби, коней, хутрових звірів. У птиці утворення каменів в нирках пов’язують із сечокислим діатезом, що виникає при порушенні обміну нуклеопротеїдів. Будова, форма, величина, колір сечових каменів залежить від їх хімічного складу та локалізації.

Пілобезоар
Це волосяні кулі, що утворюються в передшлунках жуйних. Вони утворюються при вилизуванні волосяного покриву, особливо при недостатності в раціоні солей і порушеннях мінерального обміну. Кількість пілобезоарів може досягати 20 та супроводжуватись тимпанією рубця і виснаженням.
Конглобат
Це камені з калових мас з домішками неперетравлених залишків корму й сторонніх тіл. Спостерігають в коней та великої рогатої худоби. У дрібних тварин (собаки, коти) часто виявляють у товстій кишці ущільнені утвори з калових мас і залишків неперетравленого корму. Називають їх копроліти. Ці утвори інкрустуються солями кальцію та набувають кам’янистої консистенції.

Жовчні камені виявляють у жовчному міхурі й жовчних протоках. Складаються вони з органічної основи, солей кальцію і жовчних пігментів. Залежно від складу розрізняють вапняні, пігментні, змішані, а у людини холестеринові.

Камені самовільно не розсмоктуються. Вони можуть спричиняти запалення стінок проток, затримку секретів та екскретів, що призводить до функціональних порушень органу. Більшість каменів можуть не викликати клінічних ознак та виявлятися лише на розтині.

Жовчні камені
Змішані камені різного кольору та розміру з пошаровою будовою, що радіально посмуговані

Урати.
Колір та розмір каменів різноманітний. Дрібні камені кулястої форми, великі камені мають конфігурацію порожнини, в якій вони утворилися. Поверхня каменів горбиста, шипувата, гладка

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар