Сказ

Сказ – гостре інфекційне зооантропонозне захворювання, яке характеризується ураженням центральної нервової системи.

Патогенез. Основний шлях зараження це укус скажених тварин або контакт із зараженим матеріалом. Описані аерогенний, інтраназальний та трансплацентарний шляхи зараження. З місця проникнення вірус по нервовим волокнам потрапляє до спинного й головного мозку, далі – у слинні залози, де репродукується в нервових клітинах, пошкоджуючи їх і проникає у протоки залоз. Виділення вірусу із слиною починається за 10 днів до появи клінічних ознак хвороби. Локалізуючись у ЦНС і уражаючи нервові елементи вірус викликає запальну реакцію нервової тканини, яка проявляється відповідним нервовим симптомокомплексом. З ЦНС вірус нервовими шляхами потрапляє у внутрішні органи, кров та виникає дисемінація вірусу по всьому організму.

Патолого-анатомічні зміни. На розтині будь-яких характерних змін не знаходять. Можуть виявляти травми та сліди укусів. У м’ясоїдних спостерігають виснаження, венозний застій в органах черевної порожнини. Підшкірна клітковина сухувата, рідина в організмі відсутня. Слизова оболонка ротової порожнини та язика синюшна, іноді з ерозіями. Слинні залози та оточуючі їх тканини повнокровні та набряклі. Шлунок пустий або містить сторонні не властиві предмети. Спостерігають серозно-катаральний (ерозивний) абомазит і ентерит. У ВРХ передшлунки забиті сухими кормовими масами.

Диференціальна діагностика. Сказ диференціюють від хвороб, які клінічно супроводжуються симптомокомплексом ураження ЦНС і морфологічно енцефаломієлітом (хвороба Ауєскі, злоякісна катаральна гарячка, лістеріоз, губчаста енцефалопатія ВРХ).

При хворобі Ауєскі знаходять розчоси і рвані рани в ділянці голови, кінцівок, серозно-геморагічний набряк підшкірної клітковини в ділянці розчосів шкіри і ран. Негнійний лімфоцитарний енцефаліт спостерігають у всіх відділах головного мозку.

При злоякісній катаральній гарячці відмічають некроз носового дзеркала, слизової оболонки ротової порожнини і язика катарально-гнійний кератит і кон’юнктивіт.

При лістеріозі спостерігають гнійний енцефаломієліту в стовбуровій частині головного і шийній частині спинного мозку.

Губчаста енцефалопатія ВРХ характеризується вакуолізацією мозкової речовини при відсутності загальної реакції.

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар