Microsvit

Життя у мікроскопі …

Паренхіматозні білкові дистрофії

березня 14, 2013

Диспротеїнози або білкові дистрофії розрізняють паренхіматозні (клітинні), стромально-судинні (мезенхімні) та змішані. За розповсюдженням вони можуть мати загальний або місцевий характер. Паренхіматозні білкові дистрофії супроводжуються зміною фізико-хімічного стану білків та появою в цитоплазмі включень білкової природи (зерниста та гіаліно-краплинна дистрофія) або нерівномірним накопиченням продуктів обміну білка у тканинах (рогова дистрофія), це може поєднуватись з розладом водно-електролітного обміну в цитоплазмі клітини й зміною колоїдно-осмотичного тиску (гідропічна дистрофія). Зерниста, гіаліно-краплинна та гідропічна дистрофії є послідовними стадіями пошкодження клітини та завершуються тотальним некрозом клітини.

Зерниста дистрофія нирокЗерниста дистрофія характеризується накопиченням у цитоплазмі клітин зерен білкової природи. Найчастіше зерниста дистрофія трапляється в м’язі серця, нирках та печінці. Макроскопічно орган збільшений у розмірах та масі, консистенція органа м’яка, поверхня розрізу без блиску з тьмяним відтінком. Гістологічні ознаки характеризуються набуханням і нерівномірним збільшенням об’єму епітеліальних клітин та м’язових волокон, цитоплазма непрозора, у ній знаходять різні за розміром зерна. Електронно-мікроскопічно виявляють набухання мітохондрій, канальці цитоплазматичної сітки розширені та містять дрібнозернистий матеріал. Зерниста дистрофія має зворотній характер і після усунення причин настає відновлення структури й функції клітини. Гістологічний висновок повинен враховувати комплексну оцінку, так як зернистість цитоплазми може бути пов’язана з функціональною особливістю органа, з посиленим білковим обміном, з внутрішньоклітинною регенерацією тощо.

Гіаліно-краплинна дистрофія характеризується появою однорідних гіалінових краплин білкової природи. Найчастіше ця дистрофія спостерігається у нирках. Макроскопічно орган не має характерних ознак і залежить від особливостей перебігу хвороби. Мікроскопічно в цитоплазмі клітин виявляють еозинофільні гранули, які можуть зливатися між собою й заповнювати всю цитоплазму. Також спостерігають набухання ядра, зменшення вмісту хроматину, ядро може мати вигляд пухирця, заповненого рідиною. Електронно-мікроскопічно виявляють накопичення гіалінових мас, вакуолі і розпад органел. Гіаліно-краплинна дистрофія це незворотній процес, який завершується некрозом клітини.

Гідропічна дистрофія характеризується появою в цитоплазмі вакуолей, заповнених прозорою рідиною. Цей вид дистрофії найчастіше зустрічається в епітелії шкіри, канальців нирки, гепатоцитах, нервових клітинах і м’язових волокнах. Ззовні органи і тканини не змінені, рідко відмічають набряк. При мікроскопічному дослідженні виявляють вакуолі з цитоплазматичною рідиною. Цитоплазма може бути заповнена великою кількістю мікровакуолей або бути розрідженою і нагадувати балон з водою, в якому плаває ядро. Електронно-мікроскопічно спостерігають розширення канальців цитоплазматичної сітки, набряклі мітохондрії з ознаками розпаду. Гідропічна дистрофія є незворотнім процесом. Мікроскопічно гідропічна дистрофія схожа на жирову дистрофію або змінену жирову тканину, а також на тканини з посмертними змінами. Для диференціації застосовують гістохімічні методи дослідження.

Рогова дистрофія характеризується надлишковим утворенням кератиногіаліна в зроговілому епітелії або утворенням рогової речовини там, де в нормі її немає. Різновидами рогової дистрофії є гіперкератоз, іхтіоз, акантоз, лейкоплакія та паракератоз.

Гиперкератоз и паракератозГіперкератоз – надлишковий розвиток та зроговіння епідермісу шкіри. Прикладом гіперкератозу є сухі мозолі та утворення рогової речовини в ділянках запалення шкіри при інфекційних хворобах (короста, стригучий лишай тощо). Мікроскопічно спостерігають потовщення епідермісу внаслідок нашарування рогової речовини.

Іхтіоз – гіпертрофія рогового шару епідермісу у новонароджених, шкіра покривається сірими роговими утворами, що нагадують риб’ячу луску або панцир черепахи. Тварини с таким ураженням не живуть.

Акантоз – гіперплазія остистих клітин і видовження епітеліальних відростків при запальних процесах шкіри. Найчастіше зустрічають у коней і собак. Макроскопічно на шкірі під пахвою та у ділянках підгруддя і живота спостерігають сіро-сині або коричнево-чорні безшерстні згрубілі плями. Мікроскопічно виявляють меланобласти (клітини з високим вмістом меланіну). Лейкоплакія – зроговіння слизових оболонок, що виникає при запальних процесах, авітамінозі А. На слизових оболонках утворюються білувато-сірі потовщення різних розмірів.Гиперкератоз (ихтиоз)

Паракератоз – патологічне зроговіння. Макроскопічно роговий шар потовщений, крихкий, покритий роговою лускою. Мікроскопічно виявляють атрофію зернистого шару. Рогова дистрофія має зворотній характер.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*