Часточкова гіперплазія

При часточковій гіперплазії виділяють два види змін: аденоз та атипова часточкова гіперплазія. Аденоз – збільшення кількості дрібних протоків. Мікроскопічно в межах часточки знаходять чисельні альвеоли, які щільно прилягають одна до одної (Рис. 1). Альвеоли можуть бути утворені світлим епітелієм, який розташований в два шари, або кубічним епітелієм з еозинофільною цитоплазмою, який розташований в один шар. У просвітах деяких альвеол є еозинофільний секрет.Коли у проліфератах превалює міоепітеліальний компонент та відбувається розростання сполучної тканини використовують термін склерозуючий аденоз.

Фиброзно-кистозная болезнь (дольковая гиперплазия - аденоз)

Рис. 1. Фіброзно-кістозна хвороба, часточкова гіперплазія (аденоз). Чисельні альвеоли, які щільно прилягають одна до одної. Фарбування гематоксиліном та еозином. Х 100

Для атипової часточкової гіперплазії (епітеліоз) характерно наявність альвеол, просвіт яких повністю заповнений клітинними елементами (Рис. 2). Відмічають нашарування дрібних темних клітин на великі світлі (так званий, фізіологічний поліморфізм). Таку картину необхідно диференціювати від карциноми  in situ (часточковий інфільтративний рак), для якої характерно однотиповість клітин, що дифузно заповнюють просвіти альвеол та відсутність альвеол із збереженим просвітом.

При розвитку склерозуючого процесу утворюються проліферативні центри зірчастої або овальної форми з фіброеластоїдним ядром, навколо якого розташовані тубулярні структури з чіткою диференціацією міоепітелію та епітелію. Еластин знаходять також по периферії в стінках протоків та судин. Проліферативних центрів може бути декілька, вони зустрічаються разом з ділянками протокової гіперплазії. Такий стан різними авторами називається по різному, а саме інфільтруючий епітеліоз, склерозуюча сосочкова проліферація, проліферативні центри Semb`a, радіальний рубець, індуративна мастопатія тощо. У вітчизняній літературі проліферативні центри не відділяють від склерозуючого аденозу та розглядають як варіант останнього.

Фиброзно-кистозная болезнь (атипическая дольковая гиперплазия)

Рис. 2. Фіброзно-кістозна хвороба, атипова часточкова гіперплазія. Просвіти альвеол повністю заповнені клітинними елементами. Фарбування гематоксиліном та еозином. Х 100

Оцініть статтю
Microsvit.info
Додати коментар